INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jerzy Bock  

 
 
1621-04-12 - 1690-11-19
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bock Jerzy (1621–1690), kaznodzieja i poeta polski na Śląsku, wyzn. protest., urodził się 12 IV w Komorznie (Reynersdorf) pod Byczyną jako syn przybysza z Siedmiogrodu. Nauki początkowe pobierał zapewne w Byczynie, wyższe na Węgrzech i w Królewcu. W r. 1646 został nauczycielem szkoły miejskiej w Namysłowie, 1648 diakonem w Wałczynie (Constadt) w księstwie oleśnickiem, gdzie się ożenił, lecz wnet owdowiał. Nowy książę oleśnicki Sylwjusz Nemrod z rodu Wirtemberczyków, chcąc nauczyć się języka polskiego, powołał B-a na diakona i pastora polskiego, a zarazem swego nauczyciela, do Oleśnicy w r. 1650, a następnego roku mianował go archidiakonem. Jako pastor polski B. położył znaczne zasługi. Miał sławę dobrego poety i wzorowego kaznodziei tak, że na polskie jego kazania uczęszczał sam książę. Umarł w Oleśnicy 19 XI 1690. Z dzieł B-a dochowały się: Agenda t. j. Porządek kościołów Ewanjelickich Księstwa Oleśnickiego, znane nam z II wydania (Brzeg 1715), i Nauka Domowa (Oleśnica 1670). Agenda jest spolszczeniem oryginału niemieckiego, dokonanem w r. 1668 świetną polszczyzną, stylem prostym, lecz podniosłym. Dodał do niej B. wiersz Do czytelnika i jako przydatek piękną modlitwę do Jezusa. Pierwsze wydanie ukazało się zapewne po r. 1668. Stała się ona książką obrzędową protestantów polskich na Śląsku; wydał ją ponownie, zniekształconą, w r. 1819 w Oleśnicy Krystjan Boguchwał Auerbach. Nauka Domowa, napisana na wesele szwagra Adama Hillbriga, należy do typu pouczających epitalamjów, zawiera obok nauk obrazki obyczajowe, odznacza się językiem czystym i dostosowanym do treści, wierszem udatnym. Prawdopodobnie bratem Jerzego był Jan Bock, ur. 1616 lub 1623 w Komorznie, zm. 1688 jako pastor polski w Masłowie, synem zaś Krystjan Bock, notarjusz książęcy, zmarły 17 11 1706 w Oleśnicy.

 

Sinapius J., Olsnographia itd., Leipzig 1707, II 163–4, 187–8; Ogrodziński W., Zapomniany pisarz polsko-śląski XVII w., »Komunikatach Instytutu Śląskiego« 1936, nr 3; Sembrzycki J. K., Krótki przegląd literatury ewang.-polskiej, Nawsie (1888), s. 27–8.

Wincenty Ogrodziński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Michał Sędziwój h. Ostoja

1566-02-02 - między 20 V a 12 VIII 1636
alchemik
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.