INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ludwik Ignacy Riaucour  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1988-1989 r. w XXXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Riaucour (Riaucourt, Ryjokur, Riokur) Ludwik Ignacy h. własnego (zm. 1777), kanonik gnieźnieński i łucki, oficjał brzeski lit., bp tytularny Ptolemaidy (Akki). Był synem kupca francuskiego, zapewne Jakuba, i Franciszki, bratem Piotra (zob.).

W r. 1708 R. zapewne rozpoczął nowicjat u jezuitów w Lublinie, w zgromadzeniu jednak nie pozostał. Studiował w Uniw. Krak., a potem w Rzymie. Sprawował tam funkcję protonotariusza przy kurii papieskiej. Rodzina R-a powiązana była interesami finansowymi m. in. z Radziwiłłami i R. załatwiał ich zlecenia w Rzymie oraz przesyłał im nowiny. W r. 1729 z protekcji Radziwiłłów otrzymał probostwo w Białej (Podlaskiej) i prowizję apostolską na archidiakonię poznańską. Kapituła poznańska wybrała zaś na archidiakonię jednego z dwóch kandydatów przedstawionych jej przez bpa Jana Tarłę i wystąpiła ostro, przy poparciu Tarły, w obronie swych praw, protestując przeciw prowizji dla R-a. Zwróciła się o poparcie do prymasa i kapituły gnieźnieńskiej. Poparła ją także szlachta woj. wielkopolskich, kujawskich i sieradzkiego, która w marcu 1730 złożyła protest przeciw kandydaturze R-a. Ostatecznie kuria rzymska zatwierdziła wybór i instalację elekta kapituły. Dn. 28 VIII 1732 uzyskał R. stopień doktora obojga praw w Uniw. Krak., a w r. n. instalowany został na kanonię doktorską gnieźnieńską uposażoną na Mościskach. Chcąc zjednać sobie niechętną mu kapitułę zakupił w Gnieźnie plac, na którym miał własnym kosztem wystawić kurię kanoniczą. R., podobnie jak jego brat Piotr, współpracował z ambasadorem Francji A. F. Montim; we wrześniu 1733 razem z siostrzeńcem Montiego wyjechał w tajnej misji do Frankfurtu n. Odrą na spotkanie Stanisława Leszczyńskiego i wraz z nim przybył do Warszawy. W r. 1745 R. jako plenipotent finansowy Maurycego Saskiego miał spisać inwentarz dóbr stwołowickich. Służył też swymi radami w interesach bpowi chełmińskiemu, kanclerzowi w. kor. Andrzejowi Stanisławowi Załuskiemu. R. blisko współpracował z Hieronimem Florianem Radziwiłłem, chorążym lit., zarówno w sprawach finansowych jak i politycznych. Przyczynił się do zbliżenia Radziwiłła z Czartoryskimi. Po śmierci chorążego lit. (1760 r.) jego spadkobierca Karol Stanisław Radziwiłł, niechętny R-owi, pozbawił go dzierżawionego od Hieronima Floriana «hrabstwa newelskiego».

R. pozostawał w bliskich stosunkach z bpem łuckim Franciszkiem Kobielskim. Dzięki jego protekcji został oficjałem brzeskim lit. (między r. 1746 a r. 1749). Dn. 1 VI 1749 w kościele Św. Krzyża w Warszawie bp płocki Antoni Sebastian Dembowski konsekrował R-a na bpa Ptolomeidy (Akki). Przed r. 1767 dostał też kanonię katedralną łucką. W r. 1772 zrezygnował z kanonii gnieźnieńskiej, na której już od r. 1760, w związku ze stałym pobytem w Białej, miał koadiutora w osobie ks. Ludwika de Mathy. Jako protektor akademii bialskiej bronił jej interesów w sprawach finansowych. W r. 1764, na sejmie koronacyjnym Stanisława Augusta, R. uzyskał indygenat wraz z bratem Piotrem (zapewne jeszcze w r. 1745 otrzymał szlachectwo od Augusta III jako wikariusza cesarstwa). W kadencji 1766/7 r. był prezydentem Trybunału Kor. W r. 1759 odbudował własnym kosztem kościół w Waliszewie (pow. gnieźnieński). W panegiryku z r. 1767 tytułowany jest «prepozytem słuckim, narewskim i uchańskim». R. zmarł w połowie listopada 1777.

 

Korytkowski, Prałaci gnieźn.; Uruski; – Koceniak J., Antoni Sebastian Dembowski, W. 1953; Nowacki, Dzieje archidiecezji pozn., II 307; Smoleński W., Mieszczaństwo warszawskie w końcu wieku XVIII, W. 1976; – Materiały do historyi Stanisława Leszczyńskiego króla polskiego…, Wyd. E. Raczyński, P. 1841 s. 170–1; Matuszewicz M., Diariusz życia mego, W. 1986; Vol. leg., VII 166; – „Gaz. Warsz.” 1777 nr 93 (doniesienie o odprawionych egzekwiach); „Wiad. Warsz.” 1768, Suplement do nr 4; – AGAD: Arch. Radziwiłłów Dz. V t. 304/13104, 305/13105, 306/13106; B. Czart.: rkp. 5930; B. Jag.: rkp. 6147/IV, 8844; B. Narod.: rkp 3225, 3244, 3250, 3269, 3270; B. Ossol.: rkp. 14254/III; B. PAN w Kr.: rkp. 4477.

Małgorzata Karpińska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.