INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Ludwik Stanisław Delaveaux (de Laveaux)      Frag. "Autoportretu z paletą" Ludwika de Laveaux.

Ludwik Stanisław Delaveaux (de Laveaux)  

 
 
1868 - 1894-04-05
 
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Delaveaux Ludwik Stanisław (1868–1894), malarz, urodził się w Jaronowicach w powiecie jędrzejowskim. Od dziecka rozmiłowany w sztuce, naukę malarską rozpoczął po ukończeniu szkół średnich w 18. roku życia w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie; kształcił się tu przeważnie w rysunku i należał do najzdolniejszych uczniów Matejki. Na dalsze studia udał się do Monachium w r. 1887. Z czasów tych pochodzi cały szereg studiów, które zdobywały uznanie na wystawach w Monachium, Krakowie i Warszawie. Zdradzały one już wówczas wielkie wyrobienie i opanowanie ołówka i pędzla.

W r. 1889 zdobył nagrodę w konkursie rysowniczym »Tygodnika Ilustrowanego«. Rysunek przedstawiał dwie kobiety dążące na targ i był kopią obrazu wystawionego wkrótce w warszawskim salonie Krywulta. Malowany był z głębokim wyczuciem człowieka i przyrody nasyconej powietrzem złotawym zachodzącego słońca. Jest on własnością galerii miasta Lwowa. Równocześnie prawie na wystawie krakowskiej zdobywał uznanie obrazami malowanymi guaszą: Most Podgórski o zachodzie słońca i Praczki (własność p. Borkowskiej w Krakowie), Dziad (w posiadaniu p. Karczowej, siostry artysty), Studium starca (własność Muz. Narod. w Krakowie). Rysunki jego z Zakopanego ukazywały się w »Tygodniku Ilustrowanym«. D. osiadł na jakiś czas w r. 1889 w Bronowicach. Brał udział w ówczesnym życiu artystycznym i brataniu się z ludem bronowickim. Zaprzyjaźniony z Włodzimierzem Tetmajerem, zaręczył się z siostrą jego żony, Marysią. Zbliżył się też i z Aleksandrem Gierymskim i wykonał wraz z nim wiele obrazów i szkiców.

W r. 1890 udał się do Paryża. Tu w całej pełni i sile rozbłysnął jego niepospolity talent. Obrazy jego wystawione w salonie paryskim, Berlinie, Monachium, Wiedniu, Warszawie, Krakowie powędrowały w wielkiej liczbie do Anglii i Ameryki, częściowo zostały tanio wykupione przez znajomego artyście dziennikarza z »Timesa«. W kraju była z nich wystawiona tylko znikoma część, jak: Z okolic Paryża, Ulica paryska przy świetle latarni, Opera paryska, wielki Autoportret artysty, szlachetny w swobodnej linii, ujmujący w wyrazie psychicznym, a malowany po mistrzowsku. Autoportret ten, zakupiony przez hr. Milewskiego, przepadł wraz z innymi obrazami. Malował wówczas między innymi Głowę wieśniaczki i Przestrach, który wielkie zainteresowanie wzbudził tak w Paryżu na wystawie na Polu Marsowem, jak i w Warszawie i Krakowie. Przedstawiał popiersie kobiece w amarantowej szacie, z świecą w ręku i przerażeniem w oświetlonych jej blaskiem oczach.

Niestety artysta od dłuższego czasu walczył z gruźlicą, która rozwinęła się w dużej mierze pod wpływem nocnej pracy na wilgoci i w zimnie. Niemało przyczynił się do niej i niedostatek, dokuczający mu (przy jego hojnej dłoni dla potrzebujących) mimo skarbów, jakie przedstawiały jego obrazy. Zgasł w Paryżu 5 IV 1894.

D. był artystą niepospolitym; mimo młodego wieku pierwszorzędny jego talent szybko dojrzał i opanował mistrzowsko formę. Śmiały w rzucie, swobodny rysownik, malował z zacięciem i werwą, wydobywał delikatnym, to znów silnym dotknięciem życie i barwę w głębokim wyczuciu istoty koloru. Młodzieńczą postać tego świetnego artysty, owianego dziwnym urokiem smętku, uwiecznił Wyspiański w »Weselu« w głęboko nastrojowej scenie V-ej aktu II-go owego Widma z Marysią, sunącego w żałosnym tańcu »raz dokoła«.

 

»Tyg. Il.«, IX 244 (H. Piątkowski); »Sztuka«, Lw. 1911, I z. 11 (Aleks. Karcz); Świeykowski, Księga pamiątkowa TPSP.

Helena d’Abancourt

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.