INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1976 r. w XXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mikołaj (Małek) z Raszyna (zm. 1479), archidiakon i oficjał warszawski, wikariusz generalny archidiakonatu mazowieckiego diecezji poznańskiej. Pochodził z Ładów Raszynieckich, drobnej szlachty osiadłej w parafii Raszyn (Raszyniec, Raszyńce) w pow. warszawskim; ojcem jego był Sulisław Małek. W r. 1433 podjął studia na Wydziale Sztuk Wyzwolonych Uniw. Krak., osiągając w l. n. kolejno stopnie bakałarza (1435) i magistra (1438). Dalsze studia kontynuował w Krakowie, ewentualnie za granicą; świadczą o tym używane potem tytuły doktora dekretów i bakałarza teologii. Prawdopodobnie rychło po odbyciu studiów wszedł w skład kapituły warszawskiej, bowiem w l. 1445–50 występuje w źródłach już jako dziekan kolegiaty Św. Jana. W r. 1450 otrzymał oficjalat, a dwa lata później (20 V 1452) instytuowany został (z prezenty księcia mazowieckiego Bolesława IV) na wakujący od śmierci Jana Drzewickiego archidiakonat warszawski. Obie godności utrzymał do końca życia; w okresie ich sprawowania udało mu się uzyskać poważną redukcję świadczeń obciążających prebendę archidiakońską na rzecz kościoła katedralnego w Poznaniu i kolegiackiego w Warszawie oraz obu kapituł (z 40 na 30 grzywien). W r. 1454 bp Andrzej Bniński mianował M-a wikariuszem generalnym dla mazowieckiego archidiakonatu diecezji poznańskiej, po dwudziestu latach jednak cofnął mu władzę wikariusza, zostawiając tylko oficjalat. Na ową decyzję wpłynęła zapewne kapituła poznańska, strzegąca zazdrośnie praw i powagi swej katedry i stolicy biskupiej, dążąca do odstąpienia od przyjętej w poł. XV w. praktyki mianowania osobnych wikariuszy dla mazowieckiej części diecezji. W ciągu swej kariery M. otrzymał kilka rozmaitych beneficjów, m. in. był od r. 1462 plebanem we Wrociszewie (dekanat Warka) oraz w r. 1472 kanonikiem płockim. Wyniesioną ze studiów wiedzę i doświadczenie prawnicze zużytkował przede wszystkim w praktyce kancelaryjnej i sądowniczej kapituły i konsystorza warszawskiego, nie znajdujemy bowiem śladów jego działalności w kancelarii nadwornej książąt władających tą częścią Mazowsza. Zmarł w r. 1479.

Nowacki J., Dzieje archidiecezji poznańskiej, Tor. 1964 II 237–8, 301, 303, 521, 537; – Acta capitulorum, Vol. 1 nr 407, 412, vol. 2 nr 1242, 1254, 1255, 1579; Acta Ecclesiae Collegiatae Varsoviensis, Arch. Kom. Prawn., Kr. 1897–1926 VI nr 45, 48, 54, 66, 70; Album stud. Univ. Crac., I 81; Materiały do dziejów kolegiaty pułtuskiej, Arch. Kom. Hist., Kr. 1916 X nr 2; Statuta nec non liber promotionum, s. 28, 30; – AGAD: Dok. perg. sygn. 2104, Metryka Mazowiecka 3 k. 201; Arch. Diec. w Płocku: Dok. perg. sygn. 333.
Andrzej Sołtan

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.