INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Piotr (Pietrasz) z Miłosławia h. Doliwa  

 
 
brak danych - 1399
Biogram został opublikowany w 1981 r. w XXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Piotr (Pietrasz) z Miłosławia h. Doliwa (zm. 1399). Był prawnukiem Piotra z Miłosławia (zob.), jednym z dwóch synów kaszt. radzimskiego Markusza z Miłosławia. Ojciec P-a jest potwierdzony źródłowo jako kasztelan w l. 1362–3, następca jednak pojawia się dopiero w r. 1374; matka, nie znana nam z imienia, żyła w stanie wdowim jeszcze w r. 1401. Po zgonie ojca opiekę nad P-em i jego bratem Tomisławem przejął stryj Filip z Miłosławia, kaszt. krzywiński; w imieniu własnym oraz małoletnich synowców wysunął on (1375) roszczenia do wsi klasztoru lędzkiego Wrąbczyn, przegrał wszakże sprawę przed gnieźnieńskim sądem ziemskim. Z dojrzałego życia P-a jedynym pewnym faktem jest jego śmierć w wielkiej bitwie z Tatarami nad Worsklą (12 VIII 1399), wśród posiłkujących Witolda rycerzy polskich, których imiona zapisał Długosz. W zachowanych od r. 1390 księgach ziemskich pyzdrskich, a także w innych księgach wielkopolskich P. nie występuje, w miłosławskiej zaś ojcowiźnie przebywał z matką jedynie jego brat Tomisław. Zapiska księgi ziemskiej poznańskiej z 26 IV 1401 (a zatem już po śmierci P-a) o sporze Mikołaja Chybskiego z kasztelanową radzimską z Miłosławia «i jej synem Pietraszem» jest pomyłką; chodzi znów o Tomisława, jak świadczy wcześniejsza o dwa tygodnie zapiska tamże, dotycząca tej samej sprawy. Jeżeli P. nie pisał się z innej jakiejś miejscowości (którą ewentualnie mógł otrzymać w wyniku działu z bratem), to można poszukiwać go w ostatnim dziesięcioleciu XIV w. jedynie na Litwie, w gronie służących wojskowo sprawie unii rycerzy polskich. W r. 1432 Tomisław z Miłosławia darował kościołowi Św. Jakuba tamże 8 grzywien gr. praskich rocznego czynszu, w intencji m. in. swego brata Piotra. Zagadkowa «domina Miloslawska seu Plomicowska», którą mieli stawić w r. 1403 przed sądem ziemskim poznańskim sędzia Mikołaj z Czarnkowa, Mikołaj Morecki i Tomisław Miłosławski na żądanie Mikołaja Kobylińskiego, mogła być wdową po P-rze – córką podkomorzego poznańskiego Jana z Płonkowa bądź zamężną 2. v. za jednym z jego synów, Bartoszem lub Jarosławem z Płonkowa. Potomstwa P. prawdopodobnie nie zostawił, ponieważ po śmierci Tomisława występuje w Miłosławiu jedynie gałąź wywodząca się od stryja obu, kaszt. krzywińskiego Filipa.

 

Dworzaczek, W., Leliwici Tarnowscy, W. 1971 s. 117; Kozierowski S., Ród Doliwów, P. 1923 s. 6, 10, 12–14; – Die ältesten grosspolnischen Grodbücher, Wyd. J. Lekszycki, Leipzig 1887–9 I–II; Długosz, Historia, III; Kod. Wpol., III; Księga ziemska poznańska 1400–1407, Wyd. K. Kaczmarczyk i K. Rzyski, P. 1960; – B. Jag.: rkp. 8057 k. 168.

Janusz Bieniak

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.