INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Wawrzyniec Antoni Swinarski h. Poraj  

 
 
Biogram został opublikowany w XLVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego w latach 2009-2010.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Swinarski Wawrzyniec Antoni h. Poraj (1704–1761), kanonik poznański i gnieźnieński, prezydent Trybunału Koronnego.

Był synem Jana i Zofii z Rokossowskich h. Glaubicz (zm. po 1762). Brat S-ego Mikołaj (1711?–1773), często mylony w literaturze genealogicznej z kaszt. inflanckim Mikołajem Swinarskim (zob.), był elektorem Stanisława Leszczyńskiego, od r. 1741 superintendentem ceł wielkopolskich i szambelanem królewskim. Posłował na sejm 1744 r. z woj. kaliskiego. W r. 1756 został podczaszym kaliskim. W czasie bezkrólewia po śmierci Augusta III pełnił w r. 1764 funkcję sędziego kapturowego i wziął udział w elekcji Stanisława Poniatowskiego. Był żonaty z kasztelanką śremską Anną z Bnińskich (zm. 1771), siostrą Łukasza Bnińskiego (zob.). Braćmi S-ego byli też Stanisław, wojskowy, i Franciszek (zm. 1775), odnotowany (w l. 1767 i 1769) jako generał wojsk pruskich. Siostrami S-ego były: Anna (zm. po 1785), zamężna z Józefem Korzbok Łąckim, kasztelanicem kruszwickim (zm. przed 1773), Marianna (zm. po 1793), zamężna z Antonim Młodzianowskim oraz Jadwiga (zm. po 1793), zamężna kolejno z Maciejem Gołeckim, Tadeuszem Tomaszewskim (ok. r. 1780), i Chryzostomem Kossowskim. Wg Teodora Żychlińskiego S. miał jeszcze siostrę Konstancję, zamężną z Trzcińskim.

S. uczył się w poznańskim kolegium jezuickim. Obrawszy stan duchowny, rozpoczął studia teologiczne w Poznaniu (w r. 1725 był studentem drugiego roku), po czym zapewne wyjechał na studia za granicę. W r. 1727 był obecny na Tryb. Kor. w Piotrkowie i w tamtejszej bazylice jezuickiej wygłosił 9 XI t.r. kazanie, dedykowane wszystkim (wymienionym imiennie) deputatom z okazji niedawnej kanonizacji św. Stanisława Kostki i Alojzego Gonzagi (Tęcza Koronna, wielu równych cnót nieodmienna […] przy solennej nowo kanonizowanych introdukcji…, [b.m.r.w.]). W r. 1730 otrzymał kanonię poznańską fundi św. Marcin, na którą instalował się 30 VI t.r. Już jako kanonik i prałat kapituły wygłosił w Poznaniu kazania na pogrzebach bp. sufragana poznańskiego Franciszka Kaznowskiego (21 XII 1731) i bp. poznańskiego Jana Joachima Tarły (29 VIII 1732). Zapewne w tym czasie został proboszczem czarnkowskim; łożył na potrzeby kościoła w tym mieście. Na sejmiku przedkonwokacyjnym w Środzie w instrukcji z 24 III 1733 rekomendowano go posłom do prymasa Teodora Potockiego. Prawdopodobnie był obecny na sejmie konwokacyjnym 1733 r., o czym świadczy spora ilość mów i informacji o przebiegu sejmu, zebranych w prowadzonej przez niego księdze (B. Kórn., rkp. 611). S. objął w tym czasie probostwo w Szamotułach; z tym tytułem wygłosił 16 III 1734 kazanie na pogrzebie kustosza poznańskiego Aleksandra Opalińskiego (Fatalna znacznych ludzi utrata…, P.[b.r.w.]). Był również proboszczem babimojskim; przyczynił się do ukończenia budowy i wyposażenia tamtejszego kościoła. Dn. 24 IX t.r. kapit. poznańska wybrała go na deputata na Tryb. Kor. W grudniu 1735 ukończył funkcję trybunalską; jako znany kaznodzieja i uczestnik dysput teologicznych wygłosił 25 VI 1736 na rozpoczynającym się sejmie pacyfikacyjnym kazanie w kolegiacie św. Jana w Warszawie (Pańska z imienia polskiego elewacyją ofiara braterska w publicznych Obradach Najjaśniejszej Rzeczypospolitej zgoda, W. 1736). Ok. r. 1735 doznał urazu, po którym do końca życia «znosił kalectwo nogi skancerowanej». Z królewskiej nominacji Augusta III został powołany w r. 1737 do komisji rozgraniczającej dobra stołowe opactw w diecezji. Był plebanem niepartskim i 3 II 1739 postąpił na kustodię kapit. katedralnej poznańskiej. Blisko współpracował z Teodorem Czartoryskim, od r. 1739 bp. poznańskim, a z czasem zyskał zaufanie «Familii» (świadczy o tym list Augusta Czartoryskiego do Jacka Ogrodzkiego z 8 I 1750). Bywał powoływany do sądów kompromisarskich i przyjacielskich, m.in. w r. 1740 z powodzeniem prezydował tzw. rzymskiej komisji dla m. Poznania, powołanej do zniesienia czynszów z pustych gruntów i zrujnowanych kamienic.

S. z upoważnienia brata, Stanisława i jako pełnomocnik nieletniego wówczas Franciszka sprzedał w r. 1735 Wojciechowi Wysockiemu za 33 tys. złp. dziedziczne Wojnowo i Olędry w pow. poznańskim. Miał w posesji m.in. wsie Lechlin i Konojady (od r. 1741) oraz związaną z kustodią poznańską wieś biskupią Kaczanów w pow. pyzdrskim (od r. 1739). Z powodu niewystarczających dochodów, uzyskawszy zgodę bp. poznańskiego Czartoryskiego oraz kapituły, postanowił w r. 1742 w imieniu swoim i następców, kolejnych kustoszy poznańskich, «tęże wieś Kaczanów […] poddaństwu tejże wsi na wieczną wolność puścić». Kontrakt zawarty 7 VI t.r. z sołtysem Mateuszem Ptakiem znosił dotychczasowe powinności chłopskie, oprócz zobowiązań na rzecz kościoła i kosztów utrzymania przez trzy dni w roku, sprawującego sądy apelacyjne kustosza oraz corocznego czynszu 2 tys. złp. Równocześnie nadawał chłopom na własność, z prawem sprzedaży, grunty włościańskie, rozdzielał między nich grunty i budynki folwarku, pozwalał na użytkowanie pastwisk, ogrodów i urządzeń gospodarskich, nieograniczoną hodowlę owiec, wyrób i wyszynk piwa i gorzałki, handel m.in. solą oraz sprowadzanie rzemieślników. Jurysdykcję miał sprawować sołtys z dwoma wybranymi przez wieś przedstawicielami, a od ich wyroków można było apelować do dziedziców, czyli kustoszy poznańskich. Kontrakt ten był rozwiązaniem nowatorskim, wprowadzonym na wzór umów przyjętych przez m. Poznań z kilkoma wsiami.

Deputatem kapit. poznańskiej na Tryb. Kor. został S. ponownie w r. 1746 oraz w l. 1748–9. W trakcie kadencji piotrkowskiej 1748–9 został wezwany przez nowego prymasa, Adama Komorowskiego, który zapewne wtedy (lub nieco później) powołał go na swego kanclerza; przy tej okazji wiózł dla nominata gratulacje od Trybunału. Pod koniec kadencji lubelskiej, w r. 1749, wygłosił przemówienie do miejscowej palestry, wezwanej z powodu wydarzeń w trakcie obrad (m.in. zbrojnej napaści na gospodę deputacką); dążąc do uspokojenia nastrojów, apelował do palestrantów, by dbali o bezpieczeństwo Trybunału. Niewątpliwie dzięki poparciu prymasa Komorowskiego został 30 VI 1750 kanonikiem gnieźnieńskim, fundi Szynczyce. W sytuacji wzburzenia, wywołanego niespotykanym dotąd aktem zerwania Tryb. Kor. w r. 1749, powierzono mu wygłoszenie kazania na rozpoczęcie sejmu nadzwycz. (4 VIII 1750) w Warszawie. W obecności króla i królowej Marii Józefy w wotywie Korektura ludzi, najmocniejsze upadającej sprawiedliwości świętej w Polszcze utrzymanie […] Adamowi na Liptowie i Orawie Komorowskiemu […] przypisana (W. 1750) wzywał S. do naprawy i obostrzenia praw ojczystych. Zapewne na ten sejm wydelegowała go kapit. gnieźnieńska, powierzając mu obronę swych interesów. Ponadto zleciła mu starania o dopilnowanie zapisów testamentowych poprzedniego prymasa, Krzysztofa Antoniego Szembeka, dla kościoła gnieźnieńskiego; w tej sprawie negocjował S. w l. 1750–2 z wykonawcami testamentu oraz nuncjaturą w Warszawie. W styczniu 1751 podkanclerzy lit. Michał Czartoryski widział w nim jednego z kandydatów na biskupstwo krakowskie (w razie wakansu), a wiosną t.r. prymas Komorowski popierał go do podkanclerstwa kor. S. przebywał u boku prymasa, często w jego rezydencji w Skierniewicach, sporządzał dla niego projekty mów, prowadził korespondencję. Podczas kapituły 1 VII 1754 w Gnieźnie wydelegowano S-ego, by wspólnie z kapit. poznańską i bp. Czartoryskim bronił praw kapituł, naruszanych przez nadawanie kanonii drogą prowizji apostolskiej.

W r. 1754 ponownie reprezentował S. kapit. gnieźnieńską na sejmie. Powierzono mu też wtedy funkcję prezydenta Tryb. Kor. (pod laską cześnika kor. Eustachego Potockiego); urzędował w napiętej sytuacji, wywołanej sporem o podział ordynacji Ostrogskiej. Piętnastomiesięczne trudy zakończył Mową […] przy limicie tegoż Trybunału […] mianą dnia 20 grudnia 1755 (L. 1755). Kapit. gnieźnieńska wydelegowała go także na sejm 1756 r., który jednak, z powodu ataku wojsk pruskich na Saksonię, nie odbył się. Działalność publiczną S-ego nagrodzono nadając mu archidiakonię gnieźnieńską; instalował się na niej 28 VI 1758. Po śmierci prymasa Komorowskiego król wysłał go w marcu 1759 do kapit. gnieźnieńskiej z zawiadomieniem o nominacji Władysława Łubieńskiego. Po zrzeczeniu się probostwa katedry gnieźnieńskiej przez bp. krakowskiego Kajetana Sołtyka S. otrzymał 7 IV t.r. od króla przywilej na tę prałaturę. Ponieważ jednak równocześnie wystarał się o nią w Rzymie Feliks Turski, konieczna była interwencja monarchy i probostwo przyznano S-emu dopiero 14 IX (instalował się 10 I 1760). Wkrótce gnieźnieńską katedrę dotknęły klęski żywiołowe; najpierw wichura, a 25 VIII 1760 pożar, który zniszczył także domy kanoników i szkołę tumską. S. był już wówczas poważnie chory; na odbudowę katedry przekazał 1 tys. zł. Testamentem z 8 XII t.r. zapisał dla kościoła poznańskiego ponad 15 tys. zł (w tym sporo na aniwersarze, część na uposażenie wikariuszy katedry) oraz dla kościołów: czarnkowskiego, babimojskiego, niepartskiego, soleckiego i wysockiego, a także na poznański szpital św. Wawrzyńca. Kapit. poznańskiej zapisał swą rezydencję. S. był subkolektorem funduszy na budowę katolickiej świątyni w Berlinie (budowanego od r. 1747 kościoła św. Jadwigi). Należał także do Sodalicji Mariańskiej. Zmarł 3 II 1761 we wsi prestymonialnej Żydówko, został pochowany w katedrze poznańskiej w kaplicy Świętej Trójcy. Mowę pogrzebową wygłosił jego dawny współpracownik, kanonik Jan Krall.

Współcześnie ze S-m działał w Wielkopolsce ks. Wawrzyniec Swinarski (zm. 1767), proboszcz w Wilczynie.

W dowód wdzięczności za kontrakt z r. 1742 mieszkańcy Kaczanowa wznieśli w r. 1834 na miejscowym cmentarzu pomnik S-ego. Przy tej okazji sprowadzono do kościoła kaczanowskiego portret S-ego z katedry poznańskiej.

 

Portret trumienny w katedrze gnieźnieńskiej; – Estreicher; Korytkowski, Prałaci gnieźn.; Słown. Geogr. (Kaczanowo); Żychliński, VII; – Grabski W., Społeczne gospodarstwo agrarne w Polsce, W. 1923 s. 211; Katalog zabytków sztuki w Pol., V z. 3; Lubomirski T., Rolnicza ludność w Polsce od XVI do XVIII w., W. 1862 s. 71–2; Łotys Z., Kwestia chłopska w świadomości społecznej polskiego Oświecenia, Olsztyn 2001; Łukaszewicz J., Krótki opis historyczny kościołów parochialnych w dawnej diecezji poznańskiej, P. 1859 II (Babimost, Kaczanowo, Poznań); Nowacki, Dzieje archidiec. pozn.; – Diariusze sejmowe z XVIII w.; Krall J., Stan życia […] księdza Wawrzyńca z Wybranowa Swinarskiego…, P. 1762; Teki Dworzaczka. CD-ROM, Kórnik–P. 1997; – AP w Kr.: Dok. perg. nr 999; Arch. Archidiec. w P.: sygn. IV 005, XXVII/67, XXXVI/7, XXXVI/8, XXXVII/2, LV/7, LXXIII/4, LXXIV/7, LXXVIII/3 (dok. kapit.); B. Czart.: rkp. 3837 n. 100; B. Kórn.: rkp. 451, 611; – Mater. Red. PSB: Biogram Mikołaja Swinarskiego (zm. 1773) autorstwa Katarzyny Kuras; – Informacje Jacka Kowalkowskiego z P., Henryka Palkija z Kr. (na podstawie: „Gaz. Pol.” 1734 nr 11, B. Czart., rkp. 1700 s. 45–50), Zofii Zielińskiej z W. (na podstawie: „Kur. Pol.” 1746 nr 502, AGAD, Arch. Poniatowskich nr 78, 372 , Arch. Radziwiłłów, Dz. V sygn. 13831, B. Czart., rkp. 592 k. 131 i n., rkp. 706 k. 96–7, rkp. 3429 k. 407) i Michała Zwierzykowskiego z W. (na podstawie: „Kur. Pol.” 1731 nr 105, 1732 nr 141, AP w P., Poznań Gr. 1220 k. 205); – Inwentarze Arch. Archidiec. w P. (baza danych w Internecie).

Maria Czeppe

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.