INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Abraham Hirszowicz  

 
 
XVIII w. - XVIII/XIX w.
| kupiec
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Abraham Hirszowicz, nadw. faktor Stanisława Augusta, opracował projekt reformy żydostwa polskiego i przedłożył go królowi oraz delegacji żydowskiej, wyłonionej przez Sejm Wielki. W projekcie tym odzwierciedlają się wpływy francuskie, jak żądanie syndykatur generalnych żydowskich dla każdego województwa, zatrudnienia bezrobotnych Żydów przy robotach publicznych, technicznego kształcenia Żydów itp. Projekt A. składał się z 7 paragrafów, w których prosił o dopuszczenie Żydów do wszystkich rzemiosł, o darowanie im roli na Ukrainie i zachęcenie ich do pracy na roli, o poskromienie zbytku wśród Żydów przez zakaz noszenia szat jedwabnych i atłasowych itp. Żądał też wprowadzenia cenzusu wieku dla Żydów nowożeńców, zniesienia rabinów w mniejszych miastach, wprowadzenia syndykatur żydowskich, a wkońcu ufundowania szpitali dla chorych Żydów.

 

Smoleński Wł., Ostatni rok Sejmu Wielkiego. Kr. 1896, tamże 446–51 tekst projektu; Bałaban, Historja i literatura żyd. t. III. W. 1925, 421; Oe1ber, Żydzi a zagadnienie reformy na Sejmie Czteroletnim. »Miesięcznik żyd.« 1931, rok I, t. II, s. 337–339.

Majer Bałaban

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Emanuel Gilibert

1741-06-21 - 1814-09-02
botanik
 

Teofil Wolicki h. Nabram

1768-10-20 - 1829-12-21
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.