INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Albert Chrystian Brühl  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Brühl Albert Chrystian Henryk (1743–1792), trzeci syn ministra, starosta kampinoski i piaseczyński, generał w służbie saskiej, potem pruski generał i dyplomata. Ur. 11 VII, nauki pobierał w Lipsku, potem od r. 1756–9 w École du Roi w Strasburgu. W tym czasie został kawalerem maltańskim. W r. 1762 odbył podróż do Włoch. Mianowany wkrótce podpułkownikiem w pułku szwoleżerów saskich hr. Brühla, w r. 1763 awansował na pułkownika i przeniesiony został na stanowisko dowódcy pułku piechoty saskiej hr. Brühla. W tymże roku otrzymał od ojca na mocy konsensu królewskiego starostwa kampinoskie i piaseczyńskie w Polsce, a po swym bracie, Karolu Adolfie, łowczostwo nadworne litewskie. Urzędu tego nie sprawował, gdyż w r. 1764 został pozbawiony wraz z braćmi wszystkich urzędów w Polsce i szlachectwa polskiego, którego już nie odzyskał. W r. 1764 został przyjęty jako »comthur ad honorem« do którejś z lóż masońskich. Mieszkał w Dreźnie, był szambelanem saskim i adiutantem elektora. W r. 1778 został dowódcą pułku piechoty saskiej ks. Maksymiliana w Chemnitz, a w r. 1783 awansował na generała majora i dowódcę pułku hr. Anhalt w Görlitz. Starał się dostać na służbę pruską i wreszcie został do niej przyjęty wr. 1787, i w marcu 1788 r. objął stanowisko posła pruskiego w Bawarii; nie okazał tu wielkich zdolności dyplomatycznych, więc został w r. 1790 odwołany i mianowany dowódcą brygady piechoty pruskiej w Bisztynku (Bischoffstein) w Prusach Wschodnich w stopniu generała lejtnanta. Zmarł w Pförten, w majątku swego brata 30 III 1792. Żonaty był od r. 1780 z Laurą Minucci, córką bawarskiego generała. Od młodości zdradzał usposobienie lekkomyślne i skłonność do zaciągania długów.

 

Boniecki; Uruski; Zedlitz, Neues Preuss. Adelslexikon; Wolff, Senatorowie, 241–2; Małachowski-Łempicki, Wykaz polskich lóż wolnomulars., Kr. 1929, dodatek; Krosigk Hans von, Karl graf Brühl… und seine Eltern, Berlin 1910, 15, 25, 45–6, 102–3, 147–8, 172.             

Jan Reychman

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.