INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Albrecht Giese      Schreck, Valentin (1527-1602) - Respvblica sive Gratvlatio in felicem e Polonia reditvm [...] - Gdańsk 1571 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn.: SD XVI.Qu.6448 adl. - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - rubrykacja iPSB.

Albrecht Giese  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Giese Albrecht (1524–1580), kupiec gdański, syn Hermana i Katarzyny z Feldstedte’ów. Ur. w Gdańsku 10 II, kształcił się na uniwersytetach w Gryfii (Greifswald), Wittenberdze i Heidelbergu. Po dłuższych podróżach zagranicznych wrócił do Gdańska, gdzie został wybrany ławnikiem w r. 1557, a następnie rajcą w r. 1564. Ponadto piastował godność członka Miejskiej Rady Wojennej, przyczynił się też wybitnie do rozwoju gdańskiego Gimnazjum Akademickiego. W życiu politycznym miasta odgrywał wybitną rolę, biorąc udział jako przedstawiciel miasta w układach dotyczących spraw morskich z Danią w l. 1565–8. Oskarżony jako jeden z czterech głównych sprawców opozycji Gdańska wobec wysłanej do miasta w r. 1568 komisji królewskiej, wezwany został do Lublina w r. 1569. Aresztowany w Warszawie, skazany mocą wyroku sejmowego, został G. po około dwuletnim pobycie w więzieniu w Sandomierzu zwolniony i powrócił do Gdańska, gdzie został w r. 1578 mianowany królewskim burgrabią. Reprezentował też Gdańsk na zjazdach hanzeatyckich w Lubece w r. 1576 i 1579. Ożeniony z Barbarą Niederhoff (1548). G. zmarł w Gdańsku 1 VIII 1580, powszechnie szanowany w rodzinnym mieście jako wybitny przedstawiciel gdańskiego patrycjatu. Dawniejszy pogląd gdańskiej historiografii niemieckiej (Löschin) o propolskim nastawieniu G-go został zakwestionowany przez nowszych historyków niemieckich Gdańska.

 

Simson P., Danziger Inventar 1531–91, München-Leipzig 1913; Simson P., Geschichte der Stadt Danzig, Danzig 1918 s. 217–8, 234, II; Freytag H., Die Beziehungen Danzigs zu Wittenberg in der Zeit der Reformation (Zeitschr. d. Westpr. Geschichtsvereins 38), Danzig 1898; Czołowski A., Marynarka w Polsce, Lw., W., Kr. 1922; Giese A., Die Danziger Patrizierfamilie Giese (Danziger familiengeschichtliche Beiträge, II 111–21), Danzig 1934.

Marian Pelczar

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Andrzej Krzycki h. Kotwicz

1482-07-07 - 1537-05-10
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Maciej Konopacki

brak danych - 1613-11-01
wojewoda chełmiński
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.