INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Aleksander Borzęcki h. Półkozic  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Borzęcki Aleksander, h. Półkozic, pochodził z osiadłej w pow. lubelskim rodziny, która pisała się »z Kozarzewa«, wsi położonej w tym powiecie. B. był jednym z dwóch synów Franciszka podstolego lit., i Ludwiki Marjanny Pociejówny. Jako starosta przemyski i dołżański brał udział w życiu politycznem bezkrólewia 1764 r., posłując z województwa ruskiego na sejm konwokacyjny, elekcyjny i koronacyjny i występując zawsze jako zaufany stronnik Czartoryskich. Na sejmie elekcyjnym wygłosił mowę do Stanisława Poniatowskiego jako delegowany stanu rycerskiego z oznajmieniem o dokonanej elekcji. Widocznie za dobre usługi, oddane w czasie bezkrólewia, B. otrzymał w r. 1766 godność podstolego kor. i w tymże roku posłował na sejm – znowu z województwa ruskiego. W czasie konfederacji barskiej B. okazał się jednym z najgorliwszych stronników króla, a wezwanie, które mu konfederaci w kwietniu 1766 r. wysłali, aby się z nimi złączył, przesłał królowi. Stanisław August w odpowiedzi na to polecił mu jako staroście grodowemu przemyskiemu przeszkadzać barzanom przez niewciąganie ich pism do akt grodzkich przemyskich. W tymże roku i następnym B. zamyślał o zawiązaniu regalistycznej konfederacji bez pomocy rosyjskiej w województwie ruskiem i przedstawiał nawet królowi pewne projekty jej dotyczące. Wiadomo jeszcze, że B. piastował godność rotmistrza chorągwi pancernej i że we wrześniu 1771 r. marszałkował na sejmiku gospodarskim lwowskim. B. był kawalerem orderów Św. Stanisława i Orła Białego i posiadał majątki: Przyłuk, Czaple, Bukowe i Mrzygłód. Był żonaty z Anną Ankwiczówną, z którą miał syna i trzy córki. Niesiecki podaje datę jego śmierci na r. 1780.

 

Uruski; Boniecki; Niesiecki; Konopczyński Wł., Konfederacja barska, W. 1936, I 286; Schmidt St., Dzieje panowania St. Aug. Poniatowskiego, Lw. 1880, III 34–5; Matuszewicz B., Pamiętniki, W. 1876, IV 170; Diarjusze sejmów: konwokacyjnego, elekcyjnego, koronacyjnego 1764; Diarjusz sejmu 1766; B. Czart. rkp. 839.

Helena Waniczkówna

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Marcin Józef Peszka

1767-02-19 - 1831-09-04
malarz
 

Józef Maria Grassi

1757-04-22 - 1838-01-07
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.