INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Aleksander Czajewicz     

Aleksander Czajewicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czajewicz Aleksander (1843–1926), matematyk, prezes Tow. Kredytowego Miejsk. w Warszawie. Ur. 4 XII w Warszawie, gimnazjum gubernialne miejskie ukończył w r. 1861 i przez rok uczęszczał na ówczesne kursa przygotowawcze do Szkoły Głównej. W r. 1862 zapisał się na wydział matematyczno-fizyczny Szkoły Głównej, w której słuchał m. in. profesorów: Frączkiewicza, Babczyńskiego, Baranowskiego, Zajączkowskiego. Po przebyciu czterech lat na wydziale, zdaniu egzaminów i przedstawieniu rozprawy pt. Przekształcenie całek wielokrotnych, pozyskał stopień magistra nauk matematyczno-fizycznych. Zamierzając poświęcić się pracy czysto naukowej, studiował rachunek wariacyjny i przygotował dwie rozprawy, które pozostały w rękopisie. Jedną z nich był Wstęp historyczny do rachunku wariacyjnego. Druga pt. Rozróżnianie największości i najmniejszości całek pojedynczych, rozprawa napisana w celu pozyskania prawa wykładu rachunku wyższego w charakterze docenta przy wydziale matematyczno-fizycznym Szkoły Głównej Warszawskiej, przedstawiona w r. 1868, pozyskała przychylną ocenę referenta (prof. Zajączkowskiego) i została pomyślnie obroniona przez autora jako rozprawa habilitacyjna, ale nie uzyskała w tym charakterze zatwierdzenia ze strony kuratora okręgu naukowego warszawskiego, Wittego. Ten wynik niepomyślny zamknął Cz-owi drogę do pracy naukowej w wyższych zakładach naukowych w Polsce. Toteż w r. 1870 wstąpił on do Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Warszawie. Pracował jako sekretarz tymczasowy, następnie jako buchalter; kolejno przechodząc dalsze szczeble hierarchii urzędniczej, doszedł wreszcie do stanowiska prezesa Dyrekcji i zajmował je aż do zgonu, który nastąpił 3 VIII 1926 w Suwałkach, dokąd wyjechał z Warszawy w charakterze delegata dla kontroli instytucji kredytowych prowincjonalnych.

Niezależnie od zajęć służbowych w Towarzystwie Kredytowym Cz. powoływany był przez różne instytucje do rewizji i kontroli rachunków, a nie zaniedbując prac naukowo-praktycznych, brał czynny udział we wszystkim, co ze specjalnością jego było połączone. W r. 1875 objął i prowadził wykłady arytmetyki handlowej w Szkole Handlowej prywatnej, założonej przez Leopolda Kronenberga. Od r. 1886 był redaktorem »Biblioteki Matematyczno-Fizycznej«, wydawanej poprzednio przez M. A. Baranieckiego, w której w r. 1891 pomieścił swą pracę pt. Trygonometria płaska i kulista; w »Pracach Matematyczno-Fizycznych« drukował recenzje o dziełach i rozprawach treści matematyczno-fizycznej. Od r. 1866 był członkiem Komitetu Resursy Obywatelskiej, a w r. 1892 dyrektorem tejże. W r. 1888 wybrany na skarbnika Towarzystwa Muzycznego w Warszawie, pełnił ten urząd do r. 1893. W l. 1888–91 zajmował się sprawami Towarzystwa Dobroczynności i Kolonii Letnich dla ubogiej dziatwy. Wszystkie jego prace, związane z obranym zawodem i z działalnością w Towarzystwie Kredytowym, tak drukowane, jak i rękopiśmienne, znajdują się w archiwum Towarzystwa. Między innymi wymienić należy Tablice służące do przeprowadzania rachunków amortyzacyjnych w tych wypadkach, gdy kapitał jest oprocentowany z góry (recenzja B. Danielewicza, »Wiadomości Matematyczne« 1903) oraz Umarzanie pożyczek długoterminowych i niektóre operacje finansowe (recenzja B. Danielewicza, »Wiadomości Matematyczne« 1906). Wydał razem z Makowieckim »Przewodnik informacyjny w sprawach dotyczących Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Warszawie«, z S. Dicksteinem redagował »Dzieła i Rozprawy Matematyczne« (dalszy ciąg »Biblioteki Matematyczno-Fizycznej«). Należał do prezydium Związku Międzywydziałowego b. Wychowańców Szkoły Głównej w Warszawie i zajmował się bardzo gorliwie losem kolegów, którym nie powodziło się w życiu. Prawością charakteru i usilną pracą zjednał sobie powszechny szacunek. Dzieła z jego biblioteki, tak własne, jak i przekazane mu przez prof. Frączkiewicza, znajdują się w Gabinecie Matematycznym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

 

Akta Szkoły Głównej w Arch. Ośw.; Arch. Tow. Kredytowego Miejsk. w W.; Zbiory Gabinetu Matemat. Tow. Nauk. Warsz. przy B. Narod. w W.; Zbiory prywatne S. Dicksteina, książki i rękopisy.

Samuel Dickstein

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Romuald Paczkowski

1878-02-05 - 1940-01-06
prawnik
 

Franciszek Roguszczak

1880-11-16 - 1941-11-27
działacz narodowy
 

Jan Szeparowicz

1843-08-02 - 1882-09-10
lekarz chirurg
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.