INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Aleksander Czapski h. Leliwa  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czapski Aleksander, h. Leliwa († 1711), podkomorzy malborski, syn Piotra, dziedzica Bękowa. i Heleny z Konopackich, był chorążym malborskim i od r. 1675 do stycznia 1677 starostą parchowskim; ustąpił pewnie po śmierci żony Magdaleny z d. Guldenbalk v. Holt I-voto Solikowskiej, od r. 1671 starościny parchowskiej. Po odbyciu poselstw na sejmy (pierwszy 1668, pierwszy 1670, 1678, 1681, 1685, 1696) otrzymał na życzenie prowincji podkomorstwo malborskie na początku r. 1698, przysięgę krajową złożył w nast. roku na sejmiku grudziądzkim, po czym jeszcze posłował na sejm r. 1699. Oprócz Bękowa posiadał Udzież, Frącę i Mirakowo. W r. 1698 przyczynił się walnie wraz z drugą żoną swoją, Jadwigą z Działyńskich, i szlachtą okoliczną do wzniesienia nowego kościoła w Komorsku, w r. 1701 zbudował kościół w Płochocinie. Umarł w r. 1711, pochowany 23 XII t. r. w kościele oo. bernardynów w Nowem n. Wisłą, gdzie też szczątki jego żony złożono. Były na nagrobku niewątpliwie portrety obojga małżonków Czapskich, gdyż z protokółu, spisanego 18 XII 1810 w klasztorze nowskim, wynika, że było tam wówczas 11 obrazów olejnych, przedstawiających członków tego rodu.

 

Niesiecki; Märcker, Kreis Schwetz, 153, 282, 339; tenże, Kreis Thorn, 378; Flanss w »Ztschr. Hist. Ver. Marienwerder« H. 5, II Abt. H. 21, s. 98; Lengnich, Gesch. Preuss. Lande, IX 52, 62; Fankidejski, Utrac. kościoły, 269; Kościński, Kilka słów o wsi Komorsku, Grudziądz 1896, 18; tenże, Franciszkanie i bernardyni w Nowem, 54, 107; Czaplewski, Senatorowie, 39, 155; Borek, Echo sepulchralis (rkp.) II 35; Akta bernardynów nowskich w arch. bpiem pelpl., gdzie obszerny testament Al. Cz., opisujący szczegółowo majątkowe sprawy i spory z szwagrami Działyńskimi; Schwengel, Apparatus ad hist. eccl. Pomeran. w »Fontes« XVI 514. Lauda pruskie, rkp. B. Czart.

Ks. Alfons Mańkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.