INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Aleksander Glaser  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Glaser Aleksander (1534–1594), kaznodzieja ewangelicki w Gdańsku. Ur. 15 VI w Wartemborku (Wartenburg) w Olsztyńskiem, odbył jako stypendysta Rady Miejskiej w Gdańsku kilkuletnie, gruntowne studia uniwersyteckie w Frankfurcie n. Odrą od wiosny 1553, oraz w Wittenberdze od listopada 1557 r. Wezwany w r. 1560 przez Radę Miejską do Gdańska uzyskał jeszcze krótki urlop dla odbycia promocji. Otrzymawszy (w lecie 1560) w Wittenberdze stopień magistra nauk wyzwolonych przybył do Gdańska i objął stanowisko kaznodziei przy kościele św. Barbary na Dolnym Mieście. Ożenił się 10 XII 1561 r. W żywych wówczas sporach religijnych protestanckich w Gdańsku brał G. czynny udział jako zwolennik pojednawczego kierunku Melanchtona, atakowany bezwzględnie przez przeciwników (flacjanistów) (1568), zwracał się też w wątpliwych sprawach teologicznych o poradę do swych dawnych profesorów do Wittenbergi (1571).

Uchodził w Gdańsku za wybitnego uczonego, posiadał cenną bibliotekę teologiczną, zakupioną po jego śmierci (wraz z bibliotekami dwu innych uczonych gdańskich, prawnika Henryka Lemkego i historyka Kaspra Schütza, za łączną sumę 1020 złp) przez Radę Miejską dla Biblioteki Miejskiej w Gdańsku. Skonstruował też w r. 1588 zegar słoneczny (zachowany do dzisiaj) na ścianie Ratusza Głównego Miasta, zamieszczając na nim charakterystyczne motto «Umbra sunt dies nostri». Zmarł w Gdańsku w r. 1594.

 

Freytag H., Die Beziehungen Danzigs zu Wittenberg in der Zeit der Reformation, „Zeitschr. d. West-preussischen Gesch.-vereins” Jg 38 1898; Rhesa L., Kurzgefasste Nachrichten von allen seit der Reformation an den evangelischen Kirchen in Westpreussen angestellten Predigern, Königsberg 1834; Simson P., Geschichte der Stadt Danzig, Danzig 1918 II 365, 542; – B. Gdańska: Książki z biblioteki G-a z jego podpisem i własnoręcznymi zapiskami (data, cena i miejsce nabycia), katalog jego biblioteki (Cat. Bibl. 1); WAP w Gd.: Plan zegara słonecznego naturalnej wielkości wyk. przez G-a.

Marian Pelczar

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt I Stary

1467-01-01 - 1548-04-01
król Polski
 

Wacław z Szamotuł

około 1526 - około 1560
kompozytor
 

Tomasz (Tommaso) Dolabella

ok. 1570 - 1650-01-17
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.