INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Aleksander Parczewski h. Nałęcz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1980 r. w XXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Parczewski Aleksander h. Nałęcz (zm. 1671), pisarz ziemski smoleński, konfederat wojskowy. Był synem Krzysztofa i Haliny Bohdanówny Szwańskiej, 1. v. Mokrzyckiej, bratankiem Piotra, bpa smoleńskiego (zob.). W młodości służył w wojsku kwarcianym. Brał udział w elekcji Jana Kazimierza jako poseł województwa smoleńskiego. Latem 1649 starał się bezskutecznie o urząd pisarza ziemskiego smoleńskiego, mając poparcie stryja Piotra i podkanclerzego lit. Kazimierza Leona Sapiehy. Wiosną 1650 również bez powodzenia zabiegał o chorąstwo smoleńskie. Jego zwycięskim rywalem w obu wypadkach był Jan Antoni Chrapowicki, po którym P. został ostatecznie pisarzem ziemskim. W r. 1654 wziął udział w obronie Smoleńska przed armią rosyjską. Po kapitulacji opuścił Smoleńsk i skierował się na Litwę. W latach «potopu» szwedzkiego służył w chorągwi husarskiej Wincentego Gosiewskiego, hetmana polnego lit., poruczeństwa Adama Macieja Sakowicza. Zapewne więc brał udział w walkach o wyzwolenie Kurlandii w r. 1659 – przy zdobyciu Goldyngi, Windawy, w oblężeniu Bowska. W sierpniu 1660 uczestniczył w oblężeniu Wilna, a następnie w październiku w bitwie nad Basią. Jesienią 1661 brał udział w bitwie pod Dzisną, dn. 7 IX t. r. został wybrany na dyrektora skonfederowanych oddziałów lewego skrzydła armii litewskiej w Połudowiczach. Po obraniu na marszałka konfederacji Kazimierza Żeromskiego P. został sędzią wojskowym i konsyliarzem związku. Dn. 18 X t. r. był ranny w bitwie z wojskiem I. Chowańskiego nad Dźwiną. Na sesji konfederatów w Wołkowysku wybrany został 25 II 1662 na posła na sejm warszawski. Po zwinięciu konfederacji lewego skrzydła podpisał w Szadowie 5 V 1663 manifestację wojska przeciw zabójcom hetmana Gosiewskiego. Brał udział w wyprawie na Zadnieprze 1663–4 r. W r. 1666 obrany został przez szlachtę smoleńską na deputata do Trybunału Lit. Posiadał dobra Jahorki (Sielec) i Dymuszyn w woj. smoleńskim. Zmarł prawdopodobnie na początku 1671 r., gdyż elekcja na urząd po nim odbyła się 23 II t. r. Brak jest danych odnośnie do żony i potomstwa P-ego. Możliwe, że jego synami byli Wawrzyniec i Piotr – elektorowie Jana III z województwa mścisławskiego.

 

Niesiecki, VII 252; Uruski, XIII 213; – Codello A., Konfederacja wojskowa na Litwie w l. 1659–1663, Studia i Mater. do Hist. Wojsk., W. 1960 VI 32; – Medeksza, Księga Pamiętnicza; Poczobut-Odlanicki J. W., Pamiętnik… 1640–1684, W. 1877; Zbiór dyplomatów rządowych i aktów prywatnych posługujących do rozjaśnienia dziejów Litwy i złączonych z nią krajów (1387–1710), Wil. 1858 s. 85; – B. Czart.: rkp. 394 nr 30; B. Kórn.: rkp. 348 k. 46v.; B. Ossol.: rkp. nr 364 k. 83v., nr 13621 s. 53–55; B. PAN w Kr.: rkp. 353 k. 65, 114.

Andrzej Rachuba

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.