INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Aleksander Przezdziecki  

 
 
ok. 1665 - 1733/1734
Biogram został opublikowany w 1986 r. w XXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Przezdziecki Aleksander h. Roch III (ok. 1665–1733/4), kasztelan inflancki. Był synem Krzysztofa, stolnika upickiego, i Anny Eleonory ze Skopów.

Co najmniej od r. 1694, kiedy to już prowadził procesy z Zenowiczami, był P. chorążym mozyrskim. Pełnił też funkcję deputata na Trybunał W. Ks. Lit. Prawdopodobnie uczestniczył w elekcji Augusta II w r. 1697. Brał później udział jako towarzysz chorągwi pancernej w walkach wewnętrznych na Litwie w r. 1700, występując wraz z większością szlachty przeciw Sapiehom. Zapewne już wówczas był blisko związany z Michałem Wiśniowieckim, późniejszym kanclerzem w. lit. W r. 1703 rada senatu wyznaczyła go na sekretarza poselstwa do Rosji. Co najmniej od schyłku t.r. przebywał w Warszawie i w lutym 1704 wraz z poselstwem Tomasza Działyńskiego udał się do Rosji. Brał udział w rokowaniach z Piotrem I o zawarcie traktatu narewskiego. Później opowiedział się jednak za Stanisławem Leszczyńskim i z początkiem 1706 r. został do niego wysłany do Saksonii z oświadczeniem od wojska lit. o przejściu na stronę stanisławowską. Zapewne to właśnie P-ego mianował Stanisław Leszczyński na przełomie r. 1708/9 miecznikiem lit. August II po powrocie do władzy nie uznał jednak tej nominacji. Nie wiemy, czy P. wziął udział w konfederacji tarnogrodzkiej. Dwaj jego starsi synowie czynnie w niej działali, po sejmie 1717 r. nie rozpuścili swoich oddziałów, schwytani na rozbojach byli sądzeni przez marszałka w. kor. Józefa Mniszcha. Zapewne po r. 1717 P. był ponownie sekretarzem jednego z poselstw polskich wysyłanych wówczas do Rosji. Dn. 24 XI 1726 został mianowany kaszt. inflanckim. Z początkiem lat trzydziestych XVIII w. dość wyraźnie zaczął się wiązać z Radziwiłłami. Zabiegał nawet o dzierżawę Kiejdan. Dn. 29 IX 1732 sporządził w Wilnie testament, lecz wziął jeszcze udział w elekcji Stanisława Leszczyńskiego 11 IX 1733. Zdaniem Matuszewicza był «sławnym wieku swego jowialistą», człowiekiem bogatym, ale też chciwym. Miał star. hrabowskie, Biesiady w woj. mińskim oraz w zastawie znaczne dobra zasławskie i Włodawę. Zmarł przed 24 X 1734, zapewne w Wilnie.

P. był żonaty dwukrotnie: z Felicjanną z Chreptowiczów, podkomorzanką nowogrodzką, następnie od lutego 1717 z Konstancją Aleksandrą z Kamińskich, córką Krzysztofa, sędziego orszańskiego. Z pierwszego małżeństwa miał dwóch synów: Józefa, star. hrabowskiego, i Krzysztofa. Obaj krewkiego temperamentu, znani byli z zajazdów i rozbojów. Pierwszy zginął w r. 1724 podczas zajazdu, drugi za zabójstwo został ścięty we Lwowie z końcem 1727 r. Z drugiego małżeństwa zostawił P. syna Antoniego (zob.).

 

Niesiecki; Uruski; Elektorowie (mylnie jako Przebendowski); Elektorów poczet; Wolff, Senatorowie W. Ks. Lit.; – Historia dyplomacji polskiej, W. 1982 II; – Matuszewicz M., Pamiętniki, W. 1876 I; Zawisza K., Pamiętniki, W. 1862 s. 117, 142, 316; Zbiór dokumentów do monografii rodu Hr. Pierzchała-Przezdzieckich herbu Roch III, Zebrał i oprac. A. Włodarski, W. 1929; – AGAD: Arch. Przezdzieckich, A/10, Arch. Radziwiłłów, Dz. V 12533 (listy P-ego); B. Czart.: rkp. 488, k. 53.

Jerzy Dygdała

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.