INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Aleksander Sender Schor  

 
 
XVII w - 1737
 
Biogram został opublikowany w 1994 r. w XXXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Schor Aleksander Sender (zm. 1737), talmudysta. Ur. zapewne we Lwowie, był synem Efraima Zalmana.
Przez pewien czas był S. rabinem w Uhnowie (Huwnowie) w woj. bełskim, zrezygnował z tego jednak w r. 1704, nie chcąc pełnić tak odpowiedzialnej funkcji. Przeniósł się do Żółkwi; być może miało to związek z jego ożenkiem z córką Mordechaja, syna Lejbusza z Żółkwi, marszałka Sejmu Czterech Ziem. Trudnił się gorzelnictwem. Nie zaniedbywał studiów talmudycznych. W r. 1733 opublikował Simlah hadašah, zbiór praw dotyczących uboju rytualnego i zasad uznawania zwierząt za «czyste», z bardzo rozbudowanym komentarzem pt. Tevu’ot šor. Dodatek zatytułowany Bechor shor zawiera uzupełnienia do traktatu „Hullin” dotyczącego uboju rytualnego i zwierząt ofiarnych, oparte na prawie pisanym, zwyczajowym i literaturze rabinicznej. S. zazwyczaj przyjmował surową interpretację stosownych praw. Tevu’ot šor osiągnął wielką popularność. Był wznawiany przynajmniej 17 razy i uznany za najbardziej miarodajną pracę w tym zakresie. W praktyce znajomość Tevu’ot šor była uważana za warunek wstępny dla kandydata, zanim otrzymał pozwolenie na praktykowanie uboju rytualnego. S. zmarł w r. 1737. Najważniejszymi komentarzami do dzieła S–a są „Levušei serad” D. S. Eybeschütza (Mohylów 1812) i „Tikkunei ha–Zevah” I. Borochowitza (1883).
Brak danych o żonie i rodzinie S-a.

Enc. Judaica (Jerusalem), XIV.
Red.

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.