INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Alfons Chmielewski     

Alfons Chmielewski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chmielewski Alfons (1849–1934), prawnik, działacz społeczny i oświatowy na Kaszubach, był synem Alfonsa i Wiktorii z Rybińskich, właścicieli Sudrag pod Rypinem. Uczeń gimnazjum chełmińskiego, odbywał studia prawnicze we Wrocławiu i Berlinie, po czym urzędował jako referendarz w Berlinie, 1876 w Toruniu, jako asesor w Berlinie; sędzią był w l. 1881–9 w Suszu, do 1894 w Człuchowie. Kilka lat społecznie działał w Czersku, do r. 1904 wspierał sędziwego wuja swego w zarządzie maj. Dębiniec p. Radzynem. Przeniósłszy się do Sopotu, rozwinął szeroką działalność społeczno-oświatową. Był prezesem Tow. Przyjaciół Kaszub w Gdańsku (zał. w r. 1912), członkiem zarządu spółdzielni Macierz Kaszubska, Księgarni nakładowej i sortymentowej, kierownikiem spółdzielni Dom Kaszubski, zlikwidowanej jednakże w r. 1912. Politycznie pracował w powiatowym komitecie wyborczym; popierał wszystkie organizacje polskie na Kaszubach. Przeniesienie się do Wejherowa 1913 r. było tylko zmianą podstawy działania, nie zaś kierunku i nasilenia. W r. 1920 przejął tamże od władz zaborczych agendy magistrackie i został pierwszym burmistrzem, później członkiem magistratu i stałym zastępcą burmistrza. Gorący patriota, doskonały znawca spraw społecznych i samorządowych, człowiek szlachetny i w obejściu miły, był cennym i poszukiwanym doradcą. Zmarł 14 I 1934 w zakładzie ss. wincentek w Wejherowie, tamże też pochowany.

Ks. Alfons Mańkowski

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław Szlengel

1914 - 1943-05-08
poeta
 

Czesław Wołłejko

1916-03-17 - 1987-02-07
aktor teatralny
 

Jan Bohdan Dembowski

1889-12-26 - 1963-09-22
biolog
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Karol Wilhelm jr Scheibler

1862-03-08 - 1935-05-29
przemysłowiec
 

Emil Stanisław Rappaport

1877-07-08 - 1965-08-10
adwokat
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.