INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Alfons Garyantesiewicz      Fotografia Alfonsa Garyantesiewicza (w mundurze sokolim?) - źródło kopii cyfrowej: zawszewierni.stutthof.org - fragment.

Alfons Garyantesiewicz  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Garyantesiewicz Alfons (1906–1940), urzędnik kolejowy. Ur. 14 VII w Berlinie, jako syn Feliksa i Stefanii z Jasickich uczęszczał do szkół średnich w Berlinie, Gdańsku (gdzie w r. 1920 otrzymał obywatelstwo Wolnego Miasta) oraz w Poznaniu. W ll. 1925–31 studiował prawo na Uniwersytecie Poznańskim uzyskując stopień magistra praw. W grudniu 1931 przyjęty do służby kolejowej, pracował początkowo w biurze prawnym Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Gdańsku, a następnie w służbie ruchu na stacjach Gdańsk-Wrzeszcz, Gdańsk-Nowy Port, Pszczółki, Gdańsk-Port Wiślany; w r. 1937 mianowany zawiadowcą stacji Gdańsk-Główny. Od kwietnia 1939 r. przeniesiony jako referendarz do oddziału ruchowo-handlowego PKP w Gdańsku, gdzie objął stanowisko kontrolera ruchu. 7 I 1936 poślubił Stefanię Annę Skowron. G., wychowany od dziecka w patriotycznym, polskim środowisku rodzinnym, brał czynny udział w licznych organizacjach gdańskiej Polonii: w Gminie Polskiej – Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, Macierzy Szkolnej oraz stowarzyszeniach i organizacjach kolejowych. W uznaniu pracy społecznej i zawodowej odznaczony został 25 IX 1938 srebrnym krzyżem zasługi.

Z końcem sierpnia 1939, na kilka dni przed wybuchem wojny, w związku z przewozem transportu amunicji dla polskiej załogi na Westerplatte – zatrzymanym przez niemieckie władze Gdańska – został G. aresztowany i przewieziony do obozu koncentracyjnego w Stutthofie. W Wielki Piątek (22 III) 1940 został tamże rozstrzelany wraz z czołowymi przedstawicielami Polonii gdańskiej.

 

Fotografie i dokumenty w posiadaniu biura personalnego Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Gdańsku.   

Marian Pelczar

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.