INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Alojzy Alth     

Alojzy Alth  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Alth Alojzy (1819–1886), geolog, ur. 2 VI 1819 r. w Czerniowcach, wyzn. ewangelickiego, otrzymał wykształcenie średnie w swem mieście rodzinnem i tamże ukończył kurs filozofji. Następnie uzyskał we Lwowie doktorat praw (1841). Zamierzając poświęcić się zawodowi adwokackiemu, złożył w tymże roku egzamin na rzecznika, z otworzeniem biura adwokackiego musiał jednak czekać do r. 1848 spowodu przepisowo ograniczonej liczby adwokatów. Pozatem zresztą miał A. już od wczesnej młodości zamiłowanie do nauk geologicznych, jak o tem świadczą jego artykuły i prace naukowe z zakresu geologji tektonicznej, drukowane już od r. 1840 w »Jahrbuch für Mineralogie«. Każdego czytelnika już w tej pierwszej pracy musi zastanowić zakres wiadomości fachowych w dziedzinie geologji u tak młodego (zaledwie 21 lat liczącego) autora, prawnika z zawodu, dyskutującego o ruchach górotwórczych i siłach je wywołujących na terenach karpackich i sąsiednich, o kolejności tych ruchów, wyliczającego liczne skamieniałości z kredy i trzeciorzędu okolic Lwowa, z Podola, Czerniowiec i Zaleszczyk. W następnej pracy (1841) rozpatruje A. na podstawie ustnych informacyj francuskiego geologa Hommaire de Bel rozmieszczenie granitów połud. płyty rosyjskiej od Mariupola aż po Dniestr i pewnych linij tektonicznych, które prowadzi od Mohilewa aż do Bornholmu i zach. Gotlandji, przyczem odróżnia w Karpatach trzy perjody ruchów górotwórczych. W trzeciem studjum (1846) o źródłach mineralnych na Bukowinie znajdujemy wskazówkę, na podstawie której można wnosić o osobie, która wprowadziła młodego prawnika w naukę tak odległą od jego studjów uniwersyteckich, jak geologja: wspomina w niej z wielkiem uznaniem nazwisko lekarza wojsk. austr. dr Franciszka Herbicha, doskonałego badacza Karpat, geologa i botanika. Jest to tem bardziej prawdopodobne, że A. zajął się następnie wspólnie z Herbichem oznaczeniem wysokości wzniesień i gór Karpackich.

Zostawszy w r. 1848 adwokatem i posłem z Czerniowiec do sejmu prowincjonalnego lwowskiego, nie przestał A. pracować nad geologja i mineralogją. W r. 1855 przeniósł swą kancelarję adwokacką do Krakowa i od r. 1858 utrzymywał, jako czynny członek, kontakt z Krak. Towarzystwem Naukowem. W tym czasie ogłosił pracę o formacji gipsowej (1858) i inne. W r. 1862 mianowany zwycz. profesorem mineralogji na uniwersytecie (po Zeparovich’u), zatrzymał jednak jeszcze do r. 1876 adwokaturę. Pracę profesorską rozpoczął napisaniem obszernego polskiego podręcznika pt. Zasady Mineralogji (1869), w którym okazał szczególną dbałość o czystość języka (on to do krystalografji wprowadził nazwę »dwuścian« i inne). Zbierał także materjały dla Komisji Fizjograficznej Akad. Umiejętności, porządkował zbiory Zakładu Mineralogicznego, urządzał objazdy krajoznawcze, interesując się zwłaszcza Tatrami i Podolem. Bystry obserwator, stwierdził obecność gnejsów na Czerwonych Wierchach, sprostował nazwę porfiru, w części tych skał mylnie ustaloną przez Zejsznera. Stwierdził, że »masa gnejsu i granitu jest tu od głównej masy tych skał zupełnie odosobniona, ze wszech stron wapieniem otoczona«, czem rzucił nowe świało na tektonikę tej części Tatr. Z prac paleontologicznych najwięcej była ceniona jego rzecz O wapienia niżniowskim i jego skamielinach (Pam. III Wydz. Akad. Um. t. VI), wykonana przy współudziale prof. Fr. Bieniasza i M. Łomnickiego. Wydawnictwo »Atlasu Geologicznego Galicji«, podjęte przez Akademję Umiejętności, również było przygotowane już przez A. Był on członkiem wielu towarzystw naukowych, jak Francuskiego Towarzystwa Geologicznego w Paryżu, czł. czynnym Ak. Um. w Krakowie itd. Zmarł 4 XI 1886 w Krakowie. Pozostawił po sobie prac przeszło czterdzieści w języku polskim, niemieckim i francuskim.

 

W. Enc. Ill.; »Gazeta Lwowska«, 1886, nr 254; »Czas«, 1886, nr 254, 256; »Pamięt. Tow. Tatrzańskiego«, Kr. 1887; »Muzeum«, 1886, t. II, str 705; Poggendorff, Handwörterbuch zur Geschichte der exakten Wissenschaften, 1898, III, s. 24–25; Kronika Uniwersytetu Jagiellońskiego od r. 1864 do r. 1887, Kr. 1887, s. 38.                                     

Stefan Kreutz

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.