INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej Dzierżanowski h. Gozdawa  

 
 
brak danych - 1748
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dzierżanowski Andrzej h. Gozdawa († 1748), ajent polityczny partii «patriotycznej« za Augusta III, pochodził z powiatu pyzderskiego, a był synem Jana Wojciecha, wojskiego poznańskiego, i Teresy z Konarzewskich. Uczestniczył z liczną rodziną w elekcji Stanisława Leszczyńskiego, zapewne jednak jeszcze wcześniej zbliżył się do tych kół, które czasu wojny północnej nastawiły się wrogo wobec carskiej Rosji. Ożenił się, zapewne po roku 1728, a nawet po 1733, z córką zaporoskiego hetmana in partibus, Filipa Orlika (1728), którego rodzina mieszkała później we Francji, a inna córka Anastazja poślubiła szwedzkiego wojaka J. Stenflychta. W tym środowisku D. na długo wdał się w polityczną przyjaźń z synem Orlika, Piotrem Grzegorzem, i obaj agitowali na różnych dworach przeciw Rosji i Sasom. D. uczestniczył w knowaniach konfederacyjnych Potockich w latach 1738–9, kiedy zabiegano o pomoc Turcji. Razem z Andrzejem Gurowskim wskazywał już drogę podjazdom tatarskim na Podole, ale uszedł do Chocimia przed nadciągającą armią Münnicha. Po paru latach agitował w Wielkopolsce (1741–2) za konfederacją, która miała podać rękę wojującym w Finlandii i spodziewanym na Pomorzu Szwedom (akcja pułk. Bony), a miał takie powodzenie, że szlachta nie dopuściła do aresztowania go przez saskich wojskowych. Działał niby pod kierunkiem Piotra Sapiehy, stolnika litewskiego, i z jego polecenia jeździł parokrotnie do Berlina do posła szwedzkiego Rudenschölda po pieniądze, ale wrócił z pustymi rękoma; sam o swym szefie mówił protekcjonalnie: »notre Pierre«. Należał D. do tej osobliwej grupki gorliwych i nieprzejednanych działaczy, co pod kierownictwem Ant. Potockiego, woj. bełskiego, pracowali nad obaleniem wettyńskich rządów w Polsce; obok D-go i Orlika krzątali się tam, po części opłacani z Paryża, Ant. Eperyaszy, Spinek i niejaki »Błędowski«. Przez t. zw. »secret du roi« stykali się oni z wolnomularstwem. W roku 1748 jeździł D. do Berlina na układy z posłem francuskim Valorym, a kiedy P. G. Orlik przysłał »patriotom« z Paryża optymistyczne, lecz bałamutne zachęty, D. pojechał do Stambułu, aby wciągnąć w tę robotę także Turków. Zgnębiony odmowną rezolucją dywanu, wracał przez Mołdawię, lecz w Chocimiu porwała go dżuma (we wrześniu).

 

Miesięcznik heraldyczny I; Boniecki; Waliszewski K., Potoccy i Czartoryscy, Kr. 1887; Konopczyński, Polska a Turcja 1683–1792, W. 1936; tenże, Polska a Szwecja 1660–1795, W. 1924; Borszczak Ilko, Wełykij Mazepyneć, Lw. 1932. Notaty J. Jastrzębskiej z Arch. Drezdeńskiego (intercepta).

                               Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.