INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Andrzej Grabianowski      Brocki, Maciej (1650-1718) - Lachrymae parentales in obitum [...] Andreae Grabianowski ... - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn.: SD XVII.4.15098 - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - rubrykacja: iPSB.

Andrzej Grabianowski  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Grabianowski Andrzej (zm. 1683), doktor obojga praw, profesor Akad. Krak., kanonik krakowski. Ur. prawdopodobnie w Grabianach w pow. kościańskim, w szlacheckiej rodzinie h. Świnka. Gdzie pobierał nauki początkowe, nie wiadomo. Na Akad. Krak. wpisał się w półr. letn. 1640 r. jako syn Macieja; mieszkał w czasie studiów w Szkole Mariackiej. Stopnie naukowe zdobywał szybko, już w r. 1643 został bakałarzem, a w rok później magistrem filozofii. Rychło wstąpił w służbę kurii biskupiej, sprawując obowiązki notariusza konsystorza krakowskiego przy boku bpów, P. Gembickiego i A. Trzebickiego, później został protonotariuszem apostolskim. W Akademii osiągnął godność kolegi mniejszego w r. 1648, po czym poświęcił się studiom prawnym najpierw w Krakowie, a następnie w Rzymie, gdzie w r. 1652 zdobył doktorat prawa w Sapienzy. Po nostryfikacji dyplomu w Akad. Krak. początkowo od r. 1655 wykładał jako profesor kazuistyki na kolegiaturze Łukasza Doctoriusa, później w r. 1658 otrzymał katedrę instytucji prawa rzymskiego («professor Justinianeus») i członkostwo Wydziału Prawnego, którego był w latach następnych kilkakrotnym dziekanem. W swej uniwersyteckiej i kościelnej karierze, dzięki poparciu Trzebickiego, otrzymał G. liczne beneficja i prebendy duchowne: scholasterię Wszystkich Świętych (z prezenty Akademii), scholasterię w Skalbmierzu i kantorię wiślicką z nadania bpa. W r. 1670 wszedł w posiadanie kanonii «fundi Żelazowska» w kapitule katedralnej. Zmarł w listopadzie 1683 r. Jako audytor kurii biskupiej i zausznik Trzebickiego (był egzekutorem jego testamentu i utrzymywał bliskie stosunki z jego otoczeniem) reprezentował G. stronnictwo przychylne bpowi pozostającemu w ciągłych zatargach z Akademią. W kołach uniwersyteckich uważano go współcześnie, obok A. Kucharskiego, za głównego inspiratora wystąpień Trzebickiego przeciw Akademii, co najpełniejszy wyraz znalazło w skierowanym przeciwko niemu anonimowym pisemku „Oculus speculatoris” z r. 1672. Sam G. prowadził liczne i długotrwałe procesy z profesorami krakowskimi, m. i. K. Najmanowicem, Sz. Makowskim i i. W dorobku naukowym pozostawił dwie rozprawy kanonistyczne na aktualny wówczas temat obowiązku rezydencji duchownych przy kościele (1654 i 1658) oraz kilka drobnych panegiryków. Wykłady G-ego z dziedziny prawa rzymskiego, spisane przez jego ucznia K. K. Heymana zachowały się w rkp. Bibl. Kapit. we Wrocławiu.

 

Estreicher; Enc. Org.; Uruski; Łętowski, Katalog bpów krak.; – Wiśniewski J., Hist. opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Pińczowskiem, Skalbmierskiem i Wiślickiem, Marjówka 1927 s. 453; – Album stud. Univ. Crac., IV 190; Statuta nec non liber promotionum, 315; Temberski S., Roczniki 1647–56, Wyd. W. Czermak, Kr. 1897 s. 189, Script. Rer. Pol., XVI; – Arch. UJ: rkp 64 s. 221, 19 s. 820, 909, 20 s. 132, 160, 208 s. 205 n.; B. Jag.: rkp. 5359 nlb. 5361 nlb. 220, 72; B. Kapit. Wrocł.: rkp. 242.

Leszek Hajdukiewicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.