INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej Maksymilian Fredro  

 
 
1827 - 1851
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fredro Andrzej Maksymilian (1827–1851), spiskowiec i powstaniec. Syn Felicjana, majora 2. p. uł. za Król. Polskiego, dzierżawcy Jakubowic Murowanych w gub. lubelskiej (1792–1848). Przeszedłszy gimnazjum w Lublinie i Warszawie, wstąpił do warszawskiej Szkoły Prawa, ale latem r. 1844 opuścił nielegalnie Królestwo wraz z dwoma towarzyszami, jak później twierdził, w obawie przed poborem do wojska. Bawiąc w Chełmnie pod przybranym nazwiskiem Paprockiego nawiązał kontakt z kółkiem spiskowym miejscowych gimnazjalistów, zależnym od Związku Plebejuszów Stefańskiego. W początku r. 1845 przeniósł się do Wrocławia, a wkrótce potem objął posadę przy jednej z kopalń w Tarnowskich Górach. Przez studentów wrocławskich, Antoniewicza i Kaplińskiego, zostawał nadal w kontakcie z polskim spiskiem demokratycznym i miał brać udział w agitacji zmierzającej do wywołania rozruchów na Górnym Śląsku, z myślą o odciążeniu rewolucji krakowskiej. Szukał porozumienia z miejscowymi księżmi i z hutnikami w Gliwicach. Wieść o wybuchu rewolucji krakowskiej 22 II 1846 zastała go w Królewskiej Hucie. Nie udało mu się przedostać przez granicę do Krakowa; aresztowany w powrotnej drodze, osadzony został w więzieniu w Moabicie. Złożył w śledztwie dość ostrożne zeznania, które później w części odwołał. W procesie berlińskim bronił go adw. Kremnitz dowodząc, że F. jako cudzoziemiec nie był w stanie dopuścić się zdrady kraju. Na tej zasadzie uniewinniony, w końcu r. 1847 podążył do Paryża. Zaprzyjaźnił się tam z młodym Zygmuntem Felińskim, przez niego zbliżył się do Słowackiego. Po przewrocie lutowym w r. 1848 wziął czynny udział w naradach polskiego wychodźstwa w Paryżu, lansując w Komitecie Emigracji Polskiej projekt Słowackiego zawiązania konfederacji. W końcu marca wyruszył w drogę powrotną do kraju w towarzystwie Słowackiego, Felińskiego i kilku jeszcze przyjaciół; znając dobrze język niemiecki, objął przewodnictwo tej grupy. Został aresztowany przez policję pruską w Poznaniu przy wjeździe dyliżansu na rogatkę; towarzyszom jego udało się zbiec. Po kilku miesiącach więzienia w cytadeli został zwolniony i odesłany raz jeszcze do Francji. Na wiosnę r. 1849 podążył do powstania, które wybuchło w Badenii, i zaciągnął się do legionu cudzoziemskiego. Odbywszy tę kampanię pod wodzą Mierosławskiego, przeszedł z niedobitkami granicę szwajcarską. Pozostał odtąd w Szwajcarii, ale w 2 lata potem zmarł na suchoty. Falkowski pisze o nim: »bardzo dobrze wychowany i utalentowany młodzieniec«.

 

Wojtkowski, Bibliogr. historii Wielkopolski; »Kurier Warsz.« 1848, nr 138; Anklageschrift des Staatsanwalts wegen des Hochverrats, Berlin 1847, 165–70; Akta i czynności procesu Polaków osk. o zdradę stanu, Berlin 1847, II, 113–27, 585; Feliński Z., Pamiętniki, Kr. 1897, I, 344, 356, 364; Falkowski J., Wspomnienia, Pz. 1879, 364; Baranowski I., Pamiętnik, P. 1923 (nieścisłe).

Stefan Kieniewicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Bałucki

1837-09-29 - 1901-10-17
komediopisarz
 

Andrzej Tomasz Towiański

1799-01-01 - 1878-05-13
filozof
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 

Roman Plenkiewicz

1833-01-21 - 1910-10-04
pedagog
 

Mikołaj Chopin

1771-04-15 - 1844-05-03
pedagog
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.