INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej Radoliński h. Leszczyc  

 
 
Biogram został opublikowany w 1986 r. w XXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Radoliński Andrzej, h. Leszczyc (zm. 1681), pisarz grodzki kaliski, surogator poznański, kasztelan krzywiński. Pochodził ze średnioszlacheckiej rodziny wielkopolskiej, której gniazdem była wieś Radolina (Radolin) w pow. konińskim. Był synem Stanisława, dziedzica na Brudzewie i części Radoliny, oraz Zofii z Bieganowskich.

W l. 1623–4 R. uczył się w kolegium jezuickim w Kaliszu. W l. n., zapewne już po śmierci ojca, pozostawał pod opieką wuja Jana Dobczyńskiego, właściciela Jarocina. Dzięki jego poparciu związał się z kancelarią grodzką kaliską. Cała dalsza kariera R-ego wynikała ze związków z lokalną administracją szlachecką. Zapewne w połowie lat pięćdziesiątych XVII w. (ok. 1656) został pisarzem grodzkim kaliskim, który to urząd miał sprawować przez 9 lat. Dwukrotnie miał posłować na sejmy i dwukrotnie zasiadać w Trybunale Kor. jako deputat kaliski. Na pewno został obrany posłem na sejm w styczniu 1662. W r. 1665 występował już jako surogator poznański. Dn. 9 VI 1671 R. został mianowany kaszt. krzywińskim (po Maksymilianie Miaskowskim). Na sejmie 1678 r. został wyznaczony na rezydenta przy królu. W ostatnich latach życia nie przejawiał większej aktywności publicznej, zwiększył natomiast zainteresowanie życiem religijnym.

Zgromadził R. znaczny majątek. Ośrodkiem dóbr i podstawą fortuny był klucz jarociński nabyty przez R-ego w r. 1661. W r. 1677 przekazał majątek synowi Andrzejowi. Poczynił fundacje religijne w Jarocinie i Pleszewie. Zmarł 3 II 1681, pochowany został 10 III t. r. w kościele Św. Marcina w Jarocinie, w kaplicy swej fundacji.

Z małżeństwa (od r. 1644) z Katarzyną z Mycielskich (zm. 1682) R. miał synów: Wojciecha, Andrzeja, Stanisława i Jana, oraz córki: Annę i Teresę.

Wojciech i Andrzej Radolińscy odbyli w l. 1661–3 podróż po Europie pod opieką preceptora Jana Nyczkowicza, który spisał dziennik ich peregrynacji (wyd. Z. Cielichowski, Tor. 1874).

 

Portret R-ego w kościele paraf. p. wezw. Św. Marcina w Jarocinie (Katalog zabytków sztuki w Pol., V z. 5); – Estreicher, XVI 227; Dramat staropolski od początków do powstania sceny narodowej, Bibliogr., Wr. 1976 II cz. 1; Pol. Enc. Szlachecka; Niesiecki; Uruski; Żychliński, VI; – Czapliński W., Opozycja wielkopolska po krwawym potopie, Kr. 1930; Hoffmann F., Uebersicht d. Familiengeschichte d. Leszczyc Grafen v. Radolin-Radolinsky, Dresden 1873; Karwowski S., Geschichte des Hauses Leszczyc von Radolin Radolinski, P. 1908; tenże, Miasto Jarocin i jego dziedzice, „Roczniki Tow. Przyjaciół Nauk Pozn.” T. 29: 1902 s. 81–180; Ochmann S., Sejmy lat 1661–1662, Wr. 1977; – Pamiętnik podróży odbytej roku 1661–1663 po Austryi, Włoszech i Francji, Wyd. Z. C[elichowski], Tor. 1874 (dotyczy synów); Pęski W., Żniwo nieśmiertelne po żniwie śmiertelnym…, P. 1681; Vol. leg., V 292; – AGAD: Sigillata 11 s. 337; B. Kórn.: rkp. 11879 (papiery Radolińskich – brak materiałów R-ego).

Eugeniusz Janas

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Andrzej Bobola h. Leliwa

ok. 1591 - 1657-05-16
święty
 

Michał Sędziwój h. Ostoja

1566-02-02 - między 20 V a 12 VIII 1636
alchemik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.