INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej Krzyżkiewicz (Krzyszkiewicz, Kryszkiewicz) (w zakonie Ignacy od Św. Franciszka Ksawerego)  

 
 
1640-11-27 - 1695-06-20
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Krzyżkiewicz (Krzyszkiewicz, Kryszkiewicz) Andrzej, imię zakonne Ignacy od św. Franciszka Ksawerego (1640–1695), nauczyciel i kaznodzieja pijarski. Ur. 27 XI w Kańczudze koło Przeworska z tamtejszych mieszczan. Do zakonu pijarów wstąpił 14 XII 1659 r. w Podolińcu na Spiszu. Tam też ukończył swą edukację, poprzednio zaś uczył się krótko u pijarów w Rzeszowie. Znalazł się w grupie pierwszych pijarów przybyłych do Kazimierza pod Krakowem 7 IX 1664 r. Praktykę nauczycielską odbywał kolejno w kilku szkołach pijarskich; jej owocem był podręcznik poetyki i retoryki pt. Attica Musa… (Kr. b. r., prawdopodobnie 1674). Część podręcznika poświęcił ulubionym w dobie baroku emblematom i figurom geometrycznym układanym z wierszy. W swój utwór wkomponował także rodzaj małego słownika mitologicznego. Podczas pracy w nowo otwartym kolegium pijarskim w Górze Kalwarii napisał, pod wpływem panującej epidemii, i wydał (P. 1678) Lekarstwo nowe…, gdzie dawał wskazówki, jak postępować z chorymi i umierającymi na choroby zakaźne. Oprócz wskazówek duszpasterskich dał tam nieco porad praktycznych. Na początku tej książki umieścił wykaz dni feralnych i traktacik o wpływie planet na charaktery ludzkie. Wśród współczesnych K. słynął jako kaznodzieja. Domy zakonne zapraszały go, aby oracjami uświetniał uroczystości i zjazdy, np. sesje trybunału w Piotrkowie. Dwa dochowane w druku kazania pogrzebowe (z r. 1673, wygłoszone na zjeździe w Łowiczu z okazji śmierci Jana Kazimierza, i z r. 1693, wygłoszone w Złoczewie, na pogrzebie Wojciecha Kazimierza Urbańskiego, kasztelana wieluńskiego) świadczą, że K. szedł za panującą modą; pełno w nich makaronizmów, cytatów z autorów starożytnych i kościelnych, wywodów genealogicznych, nieumiarkowanego pochlebstwa. W l. 1687–8 był K. prefektem szkoły zakonnej w Łowiczu. Był również przez pewien czas asystentem kongregacji prowincjonalnej. Po r. 1688 został kapelanem u Jana Karola Dolskiego, fundatora pijarów w Nowym Dolsku, czyli Lubieszowie, gdzie zmarł 20 VI 1695 r.

 

Estreicher; Picanyol L., Rerum Latinarum scriptores ex ordine Scholarum Piarum, Romae 1956; tenże, Brevis conspectus, Romae 1932 s. 274; Podr. Enc. Kośc.; Bielski, Vita et scripta; Horányi A., Scriptores Piarum Scholarum, Budae 1810 II; Viñas T., Index bio-bibliographicus… Scholarum Piarum, Romae 1908 I; – Chromecki T., Krótki rys dziejów pijarów, Kr. 1880 s. 73; Plezia M., Dookoła reformy szkolnej S. Konarskiego, L. 1953 s. 24; – Arch. klaszt. Pijarów w Kr.: Chojnacki D., Brevis collectio de introductis Scholis Piis in Poloniam; Arch. PAN w W.: Materiały L. Chmaja, sygn. III-76 teka 37.

Rafał Leszczyński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
    Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.