INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Anna Cieszyńska  

 
 
XIV w. - ok. 1400
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Anna,  księżniczka cieszyńska, córka Przemysława I, księcia cieszyńskiego, wyszła zamąż za Henryka IX, księcia hojnowsko-lubińsko-olawskiego, w r. 1396. Powodem tego małżeństwa była imperjalistyczna polityka Przemysława I, zmierzająca do włączenia do księstwa cieszyńskiego możliwie największego obszaru Górnego Śląska. Dążenie to wynika jasno z dokumentu z 29 VIII 1396 r., w którym książęta brzescy, Ludwik I, syn jego Henryk VIII i syn tegoż a mąż A., Henryk IX, potwierdzają odbiór posagu A. w kwocie 2.000 grzywien, za co książęta zobowiązują się zapisać jej w dożywocie miasta Kluczbork, Byczynę i Wołczyn na wypadek wcześniejszej śmierci Henryka IX. Dokument ten, wydany Przemysławowi I, Bolkowi I i Przemysławowi ks. oświęcimskiemu, stanowić miał prawdopodobnie podstawę do włączenia w przyszłości tych obszarów w obręb dzierżaw Przemysława. A. nie odegrała jednak żadnej roli politycznej na Śląsku, prawdopodobnie rychło zmarła, gdyż książęta brzescy przy podziale dziedzictwa po ojcu Henryku VIII 22 X 1400 r. nie liczą się zupełnie z zapisem, ciążącym na m. Byczynie, Kluczborku i Wołczynie.

 

Biermann G., Geschichte d. Herzogthums Teschen, Teschen 1894; Cod. dipl. Silesiae, Breslau 1870, IX 82; Grünhagen C. u. Margraf H., Lehns u. Besitzurkunden Schlesiens…, Leipzig 1881, I 352–353; Wuttke K., Stamm- u. Übersichtstafeln d. schlesischen Piasten, Breslau 1911, tabl. II i VII.

Karol Piotrowicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Rupert (Ruprecht) II

brak danych - 1431-08-24 książę lubiński
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Mikołaj Trąba h. Trąby

około 1358 - 1422-12-04
prymas Polski
 

Władysław Opolski

między 1326 a 1332 - 1401-05-18
książę kujawski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.