INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Biały (Albus) h. Warnia      herb Jana Białego w kronice Soboru w Konstancji Ulryka Richentala - rękopis z: Karlsruhe, Badische Landesbibliothek - plik z: digital.blb-karlsruhe.de

Jan Biały (Albus) h. Warnia  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Biały Jan czyli Albus, herbu Warnia (czynny w l. 1399–1415/18), kanonik krakowski. Zrazu kapelan królowej Jadwigi, dzięki jej poparciu uzyskał wpierw papieską ekspektatywę na kanonję krak., następnie koło r. 1400, za wstawieniem się królowej u biskupa Piotra Wysza z Radolina i kapituły krakowskiej, prebendę w prawym chórze katedralnym, zwaną Dziewiątelską, uposażoną na dziesięcinach kilkunastu wsi. W r. 1401 posiadał także probostwo w Opocznie. Prawdopodobnie w r. 1413 przebywał z legacją polską na zjeździe monarchów w Budzie. Zawisza Czarny już po jego śmierci regulował jakieś długi jego, zaciągnięte u żydów budzińskich. Należał do uczestników soboru w Konstancji i zmarł tamże w czasie jego trwania, pomiędzy 1415 a 1418 r. Zawisza Czarny wyłożył na fundację mszalną 700 zł. reńskich, które mu zwrócili w r. 1427 w Polsce bracia Jana Białego, Przecław z Pstroszyc, Lampert i Żegota ze Stanisławic. Herb jego Rak czyli Warnia figuruje obok jego imienia w Kronice soboru konstanckiego.

 

Concilium zu Costnitz, Augsburg 1483, f. 182 v-o; Ulrichs v. Richental Chronik ed. Buck M., Bibl. des litter. Vereins in Stuttgart, Tübingen 1882, CLVIII 202; Cod. ep. XV I 21; Star. pr. p. pomn., II nr 2120, 2121; VII nr 408, s. 317; VIII nr 9847, 9927, 9977, 9978, 9984; Cod. diplom. eccl. Crac., Kr. 1883, II 252; Polaczkówna H., Księga bracka św. Krzysztofa, »Mies. Heral.«, W. 1931, 62.

Helena Polaczkówna

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.