INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Antoni Bartoszewicz  

 
 
1726-06-13 - 1768-10-20
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bartoszewicz Antoni (1726–1768), jezuita, pedagog. Urodzony 13 VI, wstąpił do zakonu 13 VIII 1742. Doctor Artium et Philosophiae, nauczyciel gramatyki, humanjorów, retoryki i historji w kolegjum wileńskiem i słuckiem, od r. 1764 kierownik drukarni w Nieświeżu. Umarł 20 X 1768. W czasie profesury wymowy w Wilnie zabierał głos w dyskusji o reformie szkół polskich. Głównym przedmiotem dyskusji była sprawa przyczyn upadku szkolnictwa. Gdy przyczynę tego stanu rzeczy widziano w samej szkole, B. podniósł pierwszy, że winne tu także społeczeństwo szlacheckie, skąpstwo rodziców, odmawiających wydatków na naukę, i złe wychowanie domowe (jego miękkość i atmosfera niechętna naukom i szkole). Poglądy swoje rozwinął w mowach inauguracyjnych z r. 1757 i 1758, wydanych po łacinie w r. 1759.

 

Archiwum Centralne T. J. Lit. 32, 59, 60; Catalogi; Bednarski St., Upadek i odrodzenie szkół jezuickich w Polsce, Kr. 1933, 141–144.

St. Bednarski T. J.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Franciszek Karpiński h. Korab

1741-10-04 - 1825-09-16
poeta
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.