INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Antoni Kalinowski  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Kalinowski Antoni h. Kalinowa (ok. 1690–1760), pułkownik, podkomorzy inflancki, założyciel m. Turki, protektor handlu, rzemiosła i ludności żydowskiej. Syn Walentego, rotmistrza królewskiego i cześnika halickiego, oraz Eufrozyny z Bydłowskich. K. przed r. 1730 został cześnikiem halickim. Dn. 10 III 1733 r. konfederacja halicka delegowała go jako przedstawiciela swej ziemi na generał wiszeński. Sejmik halicki przedsejmowy 16 VI 1750 r. zalecał K-ego protekcji królewskiej. K. został wkrótce podstolim tarnawskim, a później podkomorzym inflanckim. Był również pułkownikiem wojsk saskich królewicza Ksawerego. Posiadał w woj. ruskim majątki: Beniowę, Bukowiec, Kamionkę Wielką, Obertyn, Krempszczyznę i in.
 
W r. 1729 K. nabył wieś Turkę w ziemi przemyskiej od cząstkowych właścicieli Tureckich i ich krewnych, po czym, w r. n. postarał się o przywilej na założenie tam miasta. Rozesłał do kancelarii grodzkich i ziemskich komunikaty zachęcające ludzi wszelkiego stanu, kondycji i religii, a zwłaszcza kupców i różnych rzemieślników do osiedlenia się w Turce, zapewniając wszystkim szerokie swobody i ułatwienia. Pierwszymi osadnikami byli głównie Żydzi i drobna, zubożała szlachta. K. ustanowił dziesięć dwudniowych jarmarków w roku oraz cotygodniowe targi. Własnym sumptem pobudował ratusz, wiele domów, dom misyjny (1730), a następnie kościół parafialny (1743), budynki na plebanię, organistówkę, później cerkiew (1750) i wreszcie, kasując cmentarze przykościelne, założył cmentarz wspólny dla zmarłych Polaków i Rusinów. Szczególną jednak opieką otoczył K. ludność żydowską. Już w r. 1730 zbudował swym kosztem synagogę, przytułek dla starców, szkołę, odstąpił im domy w rynku i pomagał w budowie domów w całym mieście. Wreszcie własnym kosztem założył drukarnię żydowską, uzyskując na nią przywilej królewski 13 II 1739 r.; tłoczono w niej w języku hebrajskim, a niewątpliwie i w żydowskim, książki religijne, stojące na wysokim poziomie graficznym. Mylna jest wiadomość (I. Ohijenko), jakoby drukarnia zaczęła funkcjonować dopiero w r. 1764, bowiem w zbiorach prywatnych znajduje się księga hebrajska tłoczona w Turce w r. 1753. Turka, położona przy ważnym szlaku komunikacyjnym Przemyśl–Munkacz, stała się wkrótce ważnym ośrodkiem rzemieślniczym, a zwłaszcza handlowym, polskiej, jak i węgierskiej części Podkarpacia. Rozwijał się zwłaszcza handel bydłem i wyrobami miejscowej ludności, jak przędzą, wełną i in. K. ożeniony był z Ludwiką Gierowską (Niesiecki, a za nim inni podają N. Gidzińską). Zmarł bezpotomnie w r. 1760.
 
 
Słow. Geogr., XII 640–1; Boniecki; Niesiecki; Uruski; – Kawecka-Gryczowa A., Korotajowa K. i Krajewski W., Drukarze dawnej Polski od XV do XVIII w. Z. 6: Małopolska – Ziemie ruskie, Wr.–Kr. 1960; Ohijenko I., Istorija ukrainskoho drukarstva, Lw. 1925 I 380; Pulnarowicz W., U źródeł Sanu, Stryja i Dniestru, Turka 1929 s. 48 i in.; Pułaski K., Kronika polskich rodów szlacheckich Podola, Wołynia i Ukrainy, Brody 1911; – Akta grodz. i ziem., XXIII, XXV; – „Rozmaitości” 1834 s. 25; – AGAD: Sigillata 26 k. 90v.
 
 
Wacław Szczygielski
 
 
 
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Emanuel Gilibert

1741-06-21 - 1814-09-02
botanik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.