INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Antoni Rostkowski h. Dąbrowa  

 
 
11 V 1709 bądź 1710 - 2 poł. XVIII w.
Biogram został opublikowany w latach 1989-1991 w XXXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Rostkowski Antoni h. Dąbrowa (ur. 1709 lub 1710), kanonik chełmski, zwolennik philosophiae recentiorum. Ur. 11 V 1709 (bądź 1710), był synem Antoniego, podczaszego płockiego, krewnym Adama Franciszka (zob.).

Dn. 29 X 1725 wstąpił do jezuitów, po nowicjacie w Krakowie studiował w różnych kolegiach, odbył trzecią probację w Jarosławiu (1737–8). Równolegle był nauczycielem w kolegiach (Lublin, Kalisz, Wałcz). Mimo dobrej oceny przełożonych opuścił ok. 1738 r. zakon i został zaufanym współpracownikiem bpa chełmskiego Józefa Eustachego Szembeka; pomagał mu w zarządzaniu diecezją. Uczestniczył w konkursie na wiersz lub mowę n. t. pożytku bibliotek publicznych dla nauk, rozpisanego w r. 1746 z okazji inauguracji Biblioteki Załuskich. Od ok. 1745 za sprawą Andrzeja Stanisława Załuskiego studiował nową filozofię, m. in. dzieła Christiana Wolffa. Przetłumaczył «niejedną» z książek tego filozofa, a prócz tego był autorem własnego wprowadzenia do matematyki, opartego na koncepcjach Wolffa; rękopisy jego prac nie zostały jednak opublikowane i są dziś nieznane. Był wzmiankowany jako uczony we współczesnych słownikach bio-bibliograficznych. Dn. 8 XI 1752 wraz z m. in. Marcinem i J. A. Załuskimi uczestniczył w komisji sądowej do załatwienia sporu wokół domu «poprawy» (cuchthauzu) fundacji swego krewnego A. F. Rostkowskiego. Informacja J. D. Janockiego, jakoby R. był także kanonikiem zamojskim, nie znajduje potwierdzenia w źródłach kościelnych.

 

Janocki J. D., Bibliographia Zalusciana, Berdyczów–W. 1764–6 s. 228; Hist. Nauki Pol., VI; Jabłonowski J. A., Museum Polonum, Lw. 1752; Janocki, Lexicon; tenże, Polonia litterata, Wr. 1750; Niesiecki; Uruski (błędnie); – Stopniak F., Dzieje kapituły zamojskiej, L. 1962; – Wejnert A., Starożytności Warszawy, W. 1857 V 76; – „Kur. Pol.” 1747 nr 533; – Arch. Rom. S. I.: Katalogi trzyletnie; B. Ossol.: rkp. 100 k. 27; – Mater. Red. PSB: Uzupełniona wersja życiorysu R-ego, pióra Jana Kozłowskiego.

Jan Kozłowski

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Fryderyk Skórzewski

1768-08-29 - 1832-11-06
ziemianin
 

Daniel Mikołaj Chodowiecki

1726-10-16 - 1801-02-07
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.