INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Antoni  

 
 
1 poł. XIV w. - 1391/1392
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Antoni, ruski metropolita halicki. Aby uniezależnić organizację kościoła ruskiego w dzierżawach polskich od organizacji litewskiej i moskiewskiej, odniósł się Kazimierz W. w r. 1370 do patrjarchy carogrodzkiego Filoteja z żądaniem wznowienia zniesionej metropolji halickiej i przedstawił mu zarazem na urząd nowego metropolity wysłanego równocześnie do Carogrodu Antoniego, ówczesnego biskupa halickiego. Patrjarcha w maju 1371 nadał mu tę godność i poddał jego metropolji biskupstwa: przemyskie, chełmskie, włodzimierskie i turowskie. Nadto dozwolił mu ze względu na upadek hierarchji kościelnej w tych diecezjach wyświęcić nowych biskupów z pomocą metropolity wołoskiego. Gdy po objęciu metropolji przez A. papież Grzegorz XI bullą z 13 II 1375 utworzył łacińską metropolję halicką, powstało zagadnienie stosunku obu tych organizacyj kościelnych do siebie i do władzy państwowej. Metropolita A. jawi się też 31 VIII tegoż roku w Gródku w otoczeniu ks. Władysława Opolczyka, władcy Rusi Czerwonej z ramienia króla Ludwika. A. rządził swą metropolją około 20 lat a zmarł zimą 1391/92.

 

Acta patriarchatus Constantin., I, s. 577, 578, 582, II, 157, 180; Mon. Pol. hist., II, s. 626; A. G. Z., II, nr 4 i 5, VIII, nr 9, IX, nr 1.

Władysław Abraham

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Kazimierz III Wielki

1310-04-30 - 1370-11-05
król Polski
 

Mikołaj Trąba h. Trąby

około 1358 - 1422-12-04
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Piotr z Turu h. Janina

brak danych - ok. 24 VI 1417
sędzia łęczycki
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.