INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Bazyli (od Św. Alojzego) Bystrzycki  

 
 
1739-01-31 - 1803
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bystrzycki Bazyli od św. Alojzego (1739–1803), pijar, nauczyciel. Urodził się 31 I w woj. ruskim. W r. 1760 wstąpił do zakonu pijarów i po ukończeniu studiów poświęcił się pracy pedagogicznej. Uczył retoryki w Międzyrzeczu i w Łukowie, gdzie równocześnie pełnił obowiązki prefekta tamtejszej szkoły pijarskiej. Przez pewien czas jako prywatny pedagog wychowywał syna Józefa Komorowskiego, kaszt. bełskiego. Później był prefektem konwiktu pijarskiego w Warszawie. Uzyskawszy sekularyzację, osiadł na beneficjum kościelnym w Wereszczynie (diecezja chełmska). Na nowym stanowisku wiele pracy poświęcił potrzebom kościoła i szkoły, którą w tej miejscowości założył, i tu w r. 1803 zmarł. W r. 1769 ogłosił drukiem w Warszawie tłumaczenie podręcznika geometrii, którego dokonał z języka francuskiego; przypisał je Józefowi Olędzkiemu, sufraganowi kijowskiemu. Ta Geometria albo niektóre łatwiejsze sposoby do rozmierzania wszelkich długości, szerokości i wysokości lub głębokości, ku uczciwej i pożytecznej zabawie każdego kawalera, dzieli się na pięć części (arytmetyka, geometria (longimetria), planimetria, stereometria i trygonometria).

Ku jego czci wydali wychowankowie szkolni wierszyk (b. m. i r.), zaczynający się od słów: »Mało wart chwały, kto nań robi mało«, w którym podnosili zasługi B-go jako pedagoga.

 

Horanyi, Script. Piar., I 338; Estr.; Bielski Sz., Vita et scripta quorundam e Congregatione Scholarum Piarum in Provincia Polona Professorum, W. 1812.           

Stanisław Szczotka

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Edward Raczyński

1786-04-02 - 1845-01-20
magnat
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.