INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Benedykt Filipowicz     

Benedykt Filipowicz  

 
 
1861-03-26 - 1922-12-16
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Filipowicz Benedykt (1861–1922), pseudonim Benedykt Pobóg, literat, publicysta i dziennikarz. Urodził się 26 III w Tyrawie Wołoskiej, w pow. sanockim, był synem Romana i Anieli z Kokurewiczów (zm. 1897), ukończył gimnazjum w Przemyślu, po czym zapisał się na wydział filozoficzny Uniwersytetu we Lwowie. Poświęciwszy się zawodowi dziennikarskiemu pracował początkowo w pismach galicyjskich, następnie w Poznaniu i Toruniu. W r. 1886 przeniósł się do Warszawy i został współpracownikiem »Kuriera Codziennego« oraz »Gazety Informacyjnej« a w dwa lata potem wstąpił do redakcji »Słowa« i »Kuriera Warszawskiego«. Pracując jednocześnie w obu tych pismach, w »Słowie« przez lat dwanaście, znacznie dłużej w »Kurierze«, gdzie zrazu, od r. 1890, prowadził dział prowincjonalny, następnie jako współredaktor wydania porannego uprawiał zarazem publicystykę, głównie w zakresie spraw gospodarczych. W młodości F. próbował swych sił na polu literatury i – poza kilku nowelami i liczniejszymi przekładami powieści (m. in. Jokaya »Marmurowe głowy«) – napisał dramaty: Józef Wirski (Sambor 1880), Wincenty z Szamotuł (grany w Poznaniu), oraz Doża Wenecki (w »Gazecie Toruńskiej«). Jego pióra przeróbka dla teatru »Ogniem i mieczem« (wyd. książkowe: Gródek 1886) była wystawiona na scenach: lwowskiej (21 X 1885), poznańskiej i krakowskiej, na której najdłużej utrzymywała się na afiszu. Wszystkie te prace literackie ogłaszał pod pseudonimem. Dla drugiego, uskutecznionego przez F. K. Martynowskiego wydania »Starożytnej Polski« Balińskiego i Lipińskiego dostarczył opracowania Śląska. Zmarł F. w Warszawie 16 XII 1922. Zgon jego prasa pokryła milczeniem.

Red.

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.