INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Benedykt Paweł Boym  

 
 
1629 - 1670-02-28
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Boym Benedykt Paweł (1629–1670), jezuita, lwowianin, syn Pawła. Za pozwolenie wstąpienia do zakonu oddał starszemu bratu całe swoje patrymonjum. Do nowicjatu wstąpił w Wilnie; po zwykłych studjach (teologji słuchał w Lowanjum) pragnął wyjechać do Chin. Nie uzyskawszy pozwolenia, poświęcił się pracy apostolskiej nad ludem i schizmatykami, których sporo nawrócił. Dla ułatwienia sobie i innym pracy nad nimi wydał popularną, ale dobrze napisaną książkę: Stara wiara abo jasne pokazanie, iż ci, co w dyzuniej trwają, starej wiary nie mają (Wil. 1668). Opierając się wyłącznie na Ojcach Kościoła, wykazywał prawdziwość prymatu papieży i pochodzenie Ducha Św. od Ojca i Syna. Do schizmatyków odnosił się z wielkim szacunkiem, nazywając ich stale: braciszkowie nasi kochani. W czasie studjów teologicznych w Lowanjum zetknął się z Bollandystami i przełożył dla nich do »Acta Sanctorum« (t. 57, s. 1073–1100) Opatowjusza: »Vita St. Ioannis Cantii«. Umarł 28 II 1670 w Wilnie, w domu profesów św. Kazimierza.

 

Archiwum T. J., Lit. 61, Necrologi, f. 461; Acta Sanctorum, 57, 1045.

 Stanisław Bednarski T. J.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Michał Piotr Boym

ok. 1614 - 1659-08-22 jezuita
 

Paweł Jerzy Boym

1581 - 4/14 XII 1641 doktor medycyny
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Piotr Boym

ok. 1614 - 1659-08-22
jezuita
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.