INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Bernacki  

 
 
XVIII w. - XVIII w.
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bernacki niewiadomego imienia, konfederat barski, mylnie zwany w niektórych źródłach Biernackim, należy obok Morawskiego, Szczygła, Oracewicza do nielicznych partyzantów Baru mieszczańskiego pochodzenia. Pochodził z Warmji, a z zawodu był garncarzem. W lipcu 1769 r. próbował jednocześnie z Ign. Malczewskim i Wł. Mazowieckim, zdaje się na własną rękę, zagrzać do ruchawki prowincję pruską i biegał z 60–80 ludźmi między Gniewem i Gdańskiem, rekwirując zboże i pieniądze. Podobno do spółki z miejscowymi ziemianami Bystramem i Grąbczewskim próbował zawiązać konfederację w Szynychu. Doszło za wpływem innych, poważniejszych działaczy do tajnego sprzysiężenia Prusaków i do zawiązania konf. pomorskiej w Starogardzie (17 VIII). B. zostawił złe wspomnienie łupieżcy i przeniósł swą działalność na Litwę. On to zapewne, bo nie żaden sieradzanin Biernacki, wtargnął w kwietniu 1770 r. do Kowieńszczyzny w 120 koni, rzucił postrach aż na Mitawę, ale nim się połączył z drobną szlachtą, która nań czekała pod Szawlami rzekomo aż w liczbie 5000, został rozbity przez Rosjan w miasteczku Kielmach ok. 10 IV i wzięty do niewoli. W spisie konfederatów Sybiraków Belcoura znajdują się dwaj prości towarzysze B-cy, Michał i Stanisław; jednym z nich mógłby być nasz »garncarczyk heilsberski«.

 

Źródła rkp. w mosk. Arch. Spr. Zagr., petersb. Arch. Państw.; Listy A. Husarzewskiego do gabinetu St. Augusta (rkp. Bibl. Czart. 702) i J. Smogorzewskiego do tegoż (rkp. Bibl. Czart. 707), relacja J. Aloego 18 IV 1770 (Arch. Spr. Zagr. w Paryżu).

Władysław Konopczyński

 

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.