INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Bernacki  

 
 
XVIII w. - XVIII w.
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bernacki niewiadomego imienia, konfederat barski, mylnie zwany w niektórych źródłach Biernackim, należy obok Morawskiego, Szczygła, Oracewicza do nielicznych partyzantów Baru mieszczańskiego pochodzenia. Pochodził z Warmji, a z zawodu był garncarzem. W lipcu 1769 r. próbował jednocześnie z Ign. Malczewskim i Wł. Mazowieckim, zdaje się na własną rękę, zagrzać do ruchawki prowincję pruską i biegał z 60–80 ludźmi między Gniewem i Gdańskiem, rekwirując zboże i pieniądze. Podobno do spółki z miejscowymi ziemianami Bystramem i Grąbczewskim próbował zawiązać konfederację w Szynychu. Doszło za wpływem innych, poważniejszych działaczy do tajnego sprzysiężenia Prusaków i do zawiązania konf. pomorskiej w Starogardzie (17 VIII). B. zostawił złe wspomnienie łupieżcy i przeniósł swą działalność na Litwę. On to zapewne, bo nie żaden sieradzanin Biernacki, wtargnął w kwietniu 1770 r. do Kowieńszczyzny w 120 koni, rzucił postrach aż na Mitawę, ale nim się połączył z drobną szlachtą, która nań czekała pod Szawlami rzekomo aż w liczbie 5000, został rozbity przez Rosjan w miasteczku Kielmach ok. 10 IV i wzięty do niewoli. W spisie konfederatów Sybiraków Belcoura znajdują się dwaj prości towarzysze B-cy, Michał i Stanisław; jednym z nich mógłby być nasz »garncarczyk heilsberski«.

 

Źródła rkp. w mosk. Arch. Spr. Zagr., petersb. Arch. Państw.; Listy A. Husarzewskiego do gabinetu St. Augusta (rkp. Bibl. Czart. 702) i J. Smogorzewskiego do tegoż (rkp. Bibl. Czart. 707), relacja J. Aloego 18 IV 1770 (Arch. Spr. Zagr. w Paryżu).

Władysław Konopczyński

 

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jerzy Samuel Bandtkie

1768-11-24 - 1835-06-11
historyk
 

Antoni Brodowski

przed 26 grudnia 1784 - 1832-03-31
malarz
 

Marcin Józef Peszka

1767-02-19 - 1831-09-04
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.