INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Kasper Bażanka (Barzanka, Bazanka)      Kraków, katedralna Wieża Zegarowa. - fragment pocztówki międzywojennej - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Kasper Bażanka (Barzanka, Bazanka)  

 
 
brak danych - 1726-01-21
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Barzanka (Bazanka) Kasper († 1726), architekt, pochodził z Podlasia. Studja artystyczne odbywał w Rzymie w Akademji św. Łukasza, gdzie w r. 1704 zdobył pierwszą nagrodę za projekt gmachu publicznego. W r. 1711, posiadając już w kraju imię »sławnego« architekta, robi plany i prowadzi budowę kościoła i klasztoru Norbertanek w Imbramowicach pod Krakowem do r. 1726. W latach 1711–1712 pracuje na Podlasiu, potem stale przebywa w Krakowie. W jezuickim kościele św. Piotra projektuje dwa największe nagrobki, Branickich (1716) i Brzechwów, postumenta i kraty pod 12 posągów Apostołów, urządza wspaniałe castra doloris i dekoracje na pogrzeby Szczepana Branickiego, wojewody podlaskiego, i jego żony. Umiera w Tarnowie, będąc w podróży, w styczniu 1726. Zwłoki, sprowadzone do Krakowa, pogrzebano w kościele św. Piotra 4 lutego t. r. pod ołtarzem św. Michała.

 

Bibl. Jag. Rkp. 2557, Liber sepultorum in Ecclesia St. Petri, f. 1; Imbramowice, Bibl. klasztorna, rkp. 1, Historja domowa klasztoru; Loret M., Gli Artisti Polacchi a Roma nel settecento, Rzym 1925, 33; Prace Komisji Historji Sztuki P. A. U., VII; Bednarski St. i Estreicher K., Kasper Bazanka.

Stanisław Bednarski T. J.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.