INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Aleksander Mycielski h. Dołęga      Bielicki, Stanisław (1657-1718) - Sprawiedliwosc niesmiertelney sławy ..., Częstochowa (1710) - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn.: SD XVII.3.1299 adl. - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - rubrykacja: iPSB.

Aleksander Mycielski h. Dołęga  

 
 
ok. 1670 - 1729
Biogram został opublikowany w 1977 r. w XXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mycielski Aleksander h. Dołęga (ok. 1670–1729), poseł na sejmy, wojewoda sieradzki. Był synem Łukasza (zm. 1678), wojskiego sieradzkiego, i Anny Zaleskiej, referendarzówny kor. Pisał się z Mycielina i był dziedzicem Kawęczynka w pow. sieradzkim. W zawiązanej 27 VII 1696 konfederacji woj. sieradzkiego został sędzią kapturowym na pow. sieradzki i szadkowski, a w r. 1697 delegowany był z tegoż województwa na elekcję (maj-czerwiec) nowego króla. W r. 1699 mianowany podsędkiem ziemskim sieradzkim, urząd ten pełnił blisko 30 lat. W styczniu 1700 powierzono mu funkcję komisarza do nowego rozdziału soli na pow. sieradzki i szadkowski. T. r. otrzymał nominację na urząd podstarosty grodzkiego sądowego, a w r. 1701 na sędziego grodzkiego sieradzkiego. T. r. posłował z woj. sieradzkiego na sejm w Warszawie (30 V – 18 VI), który jednak rozszedł się po sesjach prowincjonalnych bez zagajenia. Dn. 11 XI został marszałkiem sejmiku przedsejmowego sieradzkiego w Szadku. Ze względu na niebezpieczeństwo szwedzkie sejmik limitowano do 1 XII, by z kolei tegoż dnia, z powodu wciąż napiętej sytuacji polityczno-wojskowej, odroczyć go do 23 I 1702. M. wziął udział w sejmie warszawskim z limity w kadencji zimowej. Jako najstarszy urzędem z Prowincji Wielkopolskiej M. 22 XII 1701 zagaił obrady izby poselskiej i do obioru marszałka (28 I 1702) przewodniczył sejmowi. Uchwałą z 27 I 1702 wysłany był w 6-osobowym składzie w poselstwie do króla szwedzkiego Karola XII, aby skłonić go do pokoju. Spotkanie w Długiej Wsi nie przyniosło jednak pożądanych rezultatów. Dn. 7 III jako marszałek przewodniczył wznowionemu sejmikowi, już trzy razy limitowanemu (23 I w jego nieobecności), który znów uznano za konieczne odroczyć po raz czwarty do 2 V. Tego dnia na piątym z limity sejmiku pod marszałkostwem M-ego uchwalono pospolite ruszenie województwa, a 16 V popis generalny pod Sieradzem. Po ponownej limicie M. poprowadził w Szadku 22 V wznowione obrady, poświęcone sprawom najazdu szwedzkiego, po czym sejmik odroczono na siódmy już z kolei termin na 12 VI, ale wówczas nie doszedł do skutku.

W zawiązanej 10 VII pod Bugajem koło Piotrkowa konfederacji woj. sieradzkiego przeciwko Szwedom M. został członkiem sądu konfederackiego, a 14 VIII otrzymał polecenie, by dla utrzymania bezpieczeństwa w północnych powiatach województwa obrał swą siedzibę w Sieradzu i stamtąd znosił «swawolne kupy». Dn. 20 XI delegowany był z Kazimierzem Mączyńskim, starościcem klonowskim, do króla z prośbą o zmniejszenie furażu i kontrybucji ściąganych z województwa przez wojska saskie. Z ramienia nadzwycz. sejmu lubelskiego 1703 r. wszedł w skład wznowionej komisji (powołanej w r. 1699) do załatwienia z delegatami austriackimi spornych spraw granicznych między Śląskiem a województwami wielkopolskimi. T. r. konfederaci nakazali mu fortyfikację zamku sieradzkiego, ale na nic się to zdało, bo Szwedzi opanowali 5 V Sieradz i całe województwo, a M., podobnie jak przeważająca część obywateli, opowiedział się po stronie Szwedów. W zawiązanej 2 I 1704 w Szadku proszwedzkiej konfederacji woj. sieradzkiego M. (pod marszałkiem Kazimierzem Walewskim) przyjął funkcję konsyliarza. Równocześnie delegowano go do K. G. Rehnskiölda, generała wojsk szwedzkich, z prośbą «o respekt na fortuny i substancje» obywateli woj. sieradzkiego. W r. 1710 uznał Augusta II podpisując akt generalnej konfederacji sandomierskiej. We wrześniu t.r. konferował z oficerami wojsk carskich, gen. Flukiem i bryg. Roppem, zabiegając o ochronę województwa przed wojskami tym razem rosyjskimi. W październiku uruchomił M. zamknięte w okresie konfederacji sądy woj. sieradzkiego. W r. 1712 M. posłował z woj. sieradzkiego na sejm nadzwycz. w Warszawie (5–19 IV), a po przerwie na tenże sejm z limity w kadencji zimowej (31 XII 1712 – 21 II 1713). W r. 1715 z tytułu swego urzędu podpisał dekret Trybunału Piotrkowskiego w głośnej sprawie Samuela Fryderyka Willenberga, skazanego na karę śmierci za dysputę o poligamii. W marcu 1717 szadkowski sejmik relacyjny wysłał M-ego do prymasa Stanisława Szembeka ze skargą na «lezje» (obrazy) i krzywdy ponoszone od duchowieństwa. W l. 1719–23 pełnił urząd sędziego surogatora grodzkiego poznańskiego. Wiele sejmików ziemskich podnosiło zasługi M-ego dla woj. sieradzkiego, jak też Trybunału Piotrkowskiego, i rekomendowało stanom Rzpltej «a pane bene merentium” (sieradzki w r. 1716, szadkowski w r. 1718, radziejowski w r. 1722). Dopiero jednak 19 VI 1728 otrzymał urząd woj. sieradzkiego, jako pierwszy w rodzie senator. Zmarł w rok później, tj. w r. 1729 przed 11 VIII.

Ożeniony z Barbarą Rozdrażewską, kasztelanką przemęcką, pozostawił M. dwie córki: Katarzynę, zamężną za Wojciechem Walewskim, kasztelanem rozpierskim, i Urszulę, zamężną za Antonim Wierusz-Walknowskim, oraz syna Antoniego Józefa (zm. 1750), kasztelana sieradzkiego.

 

Estreicher, XX; Wojtkowski, Bibliogr. historii Wpol.; Niesiecki; Uruski; Żychliński, V; – Kobierzycki J., Przyczynki do dziejów ziemi sieradzkiej, W. 1916 I 75–80, 91, II 71, 73, 75; Kraushar A., Sprawa Zygmunta Unruga, Kr. 1890 I 262; Pawiński A., Dzieje ziemi kujawskiej, W. 1888 IV; – Diariusz sejmu walnego warszawskiego 1701–1702, W. 1962; Transakcje chłopami w Rzeczypospolitej szlacheckiej, W. 1959; Vol. leg., VI 56, 99; – AGAD: Arch. Radziwiłłów dz. V 10159, 10160 (listy M-ego); Arch. Państw. w P.: rkp. 722 (Majątek Kobylepole Mycielskich); B. PAN w Kr.: Teki Pawińskiego, Lauda Sieradzkie.

Wacław Szczygielski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.