INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Bertold  

 
 
przed 1292 - przed 1307
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bertold ur. przed 1292 – bliższe szczegóły pochodzenia i rodziny nieznane, prawdopodobnie Niemiec – pojawia się po raz pierwszy w r. 1292 jako wójt, który razem z Arnoldem i jego braćmi, synami Tyrmana (Tylmana), wójta Starego Sącza z lat 1286–1292, otrzymuje od króla Wacława pozwolenie na lokację a raczej translację miasta Sącza na gruncie dawniej biskupiej wsi Kamienicy. Nowa lokacja, nazywana początkowo Kamienicą, otrzymała z biegiem czasu nazwę Nowego Sącza. Bertold jako współwłaściciel wójtostwa sądeckiego zakończył życie przed lub najpóźniej w r. 1306. Z rodziny jego znany jest bliżej jedynie syn Mikołaj – następca na części sądeckiego wójtostwa, które dzieli z potomkami Tyrmana. Mikołaj dzierżył to wójtostwo niemal pół wieku, bo do 1354 r. a być może że i po r. 1356. Ożeniony prawdopodobnie z Elżbietą, córką Marka, wójta sandomierskiego. W r. 1336 przedsiębrał M. nowe prace lokacyjne, osadzając z polecenia Jadwigi, wdowy po Łokietku, w okolicy Nowego Sącza 100. łanową wieś (Kamionkę Wielką) w lesie nad Czarną Kamienicą. Dalsi jego potomkowie, jak również i bracia, o których imionach nie wiadomo, nieznani. Ptaśnik w pracy »Studja nad patrycjatem krakowskim wieków średnich« (Rocz. Kr., XV 81–82) uważa B-da za jednego z synów Tyrmana i za brata Arnolda, wywodząc następnie dalsze związki rodzinne Bertolda i Mikołaja z potomkami Tyrmana. Materjał dyplomatyczny tego jednak nie stwierdza.

 

Ptaśnik, Studja nad patrycjatem krakowskim wieków średnich (Rocz. Kr., XV 81–82); Kod. dypl. Polski, III nr 67; Kod. dypl. Małop., I nr 136, 203. 237, 246, 247, II nr 505, 511, 513, 519.

Marjan Pelczar

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław I Łokietek

1260-1261 - 1333-03-02
król Polski
 

Jakub Świnka

okolo polowy XIII w. - 1314-03-04
arcybiskup gnieźnieński
 

Wacław II Czeski

1271-09-27 - 1305-06-21
król Czech
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Mikołaj z Bogorii h. Bogoria

brak danych - pod koniec 1338
wojewoda krakowski
 

Piotr Stoszowic h. Stosz

2 poł. XIII w. - 1 poł. XIV w.
kasztelan Nowego Miru
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.