INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Bogdan Siudowski  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1996-1997 w XXXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Siudowski Bogdan, pseud. Marcin (1921–1992), żołnierz Armii Krajowej, dziennikarz, działacz społeczny. Ur. 14 II w Przydatkach koło Brodnicy w rodzinie ziemiańskiej, był synem Konrada (zob.) i Heleny z domu Peto.

Do r. 1939 S. uczył się w gimnazjum w Brodnicy. W kampanii wrześniowej był żołnierzem stacjonującego tam 67. pp i wziął udział w walkach przygranicznych z Niemcami, potem w obronie Warszawy. Po kapitulacji stolicy wrócił do Brodnicy, gdzie został aresztowany przez Gestapo. Udało mu się zbiec do Warszawy i tam pracował jako robotnik w spółdzielczości mleczarskiej. Jednocześnie uczęszczał na tajne komplety gimnazjalne i uzyskał świadectwo dojrzałości. Następnie studiował konspiracyjnie rolnictwo i ekonomię w SGGW.

W początkach 1940 r. wstąpił S. do Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) i z grupą uciekinierów z Pomorza był czynny w małym sabotażu i kolportażu prasy podziemnej. Działał następnie w AK pod pseud. Marcin. Ukończył szkołę podchorążych ze stopniem plutonowego. Brał udział w akcjach dywersyjnych, przewoził broń, był ochotniczym kurierem dowództwa AK, wielokrotnie jeździł w Lubelskie, gdzie uczestniczył w walkach oddziałów partyzanckich w obronie wsi tego regionu przed niemieckimi akcjami pacyfikacyjnymi. W jednej z bitew pod Trzeszczanami w pow. hrubieszowskim został ranny; uwięziony w Zamościu, zbiegł do Warszawy.

Po wybuchu powstania warszawskiego 1944 r. S. walczył w zgrupowaniu «Bełt» w 3. batalionie 21. pp im. Dzieci Warszawy, gdzie jako dowódca drużyny, 19 VIII, zniszczył czołg oraz uczestniczył w walkach przeciwko niemieckim strzelcom wyborowym. Potem dowodził barykadą powstańczą w Al. Jerozolimskich. Za udział w zdobyciu szkoły przy ul. Książęcej został odznaczony Krzyżem Walecznych i mianowany sierżantem podchorążym. W 1. dekadzie września powierzono mu obronę barykady powstańczej – przejścia w Al. Jerozolimskich 23. Był dwukrotnie ranny; mimo sprzeciwu lekarzy opuścił szpital polowy przy ul. Kruczej i dowodził obroną barykady do dnia kapitulacji. Dzięki utrzymaniu tej barykady udało się uratować życie tysiącom powstańców i cywilów, przedostających się kanałami po upadku Starego Miasta. Za ten okres walk mianowano S-ego podporucznikiem i przedstawiono do odznaczenia Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari.

Po kapitulacji Warszawy (2 X 1944), S. został wywieziony do obozu jenieckiego Lamsdorf (Łambinowice) na Opolszczyźnie, a stamtąd do lazaretów obozowych w Wistritz, Mühlenberg i Zeitheim. Po zakończeniu wojny, w maju 1945 zgłosił się S. ochotniczo do ośrodka wojskowego w Northeim, podlegającego I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, gdzie pełnił obowiązki dowódcy kompanii. Następnie wstąpił w szeregi WP podległego rządowi RP w Warszawie i był oficerem łącznikowym do spraw repatriacji w Polskiej Misji Wojskowej we Frankfurcie nad Menem. Od maja 1946 do lutego 1948 kierował repatriacją Polaków w Stuttgarcie. Po zakończeniu tej pracy został odwołany do kraju i zdemobilizowany w Toruniu w kwietniu 1948.

Tu S. rozpoczął pracę w przemyśle zbożowo-młynarskim. Organizował m.in. Polskie Zakłady Zbożowe (PZZ) w woj. szczecińskim i koszalińskim. Przeniesiony do Warszawy, był instruktorem PZZ, dyrektorem Rejonowego Przedsiębiorstwa Młynów Gospodarczych i wicedyrektorem oraz organizatorem budowy Kombinatu Młynarskiego w Szymanowie koło Sochaczewa. Następnie przeszedł do pracy dziennikarskiej w „Chłopskiej Drodze”. Równocześnie ukończył dwuletnie studia dziennikarskie na Uniw. Warsz. Pisał też m.in. do czasopisma „Za wolność i lud”, gdzie ogłosił m.in. W obozie jenieckim jak w obozie koncentracyjnym (1967 nr 19), Konspiracyjna drukarnia w hitlerowskim więzieniu [w Grodzisku] (1969 nr 22), także do „Trybuny Spółdzielczej” (Korespondenci zagraniczni w woj. krakowskim, 1975 nr 5).

S. działał w Stow. Dziennikarzy Polskich, Radzie Naczelnej ZBoWiD, Warszawskim Okręgu Związku Inwalidów Wojennych, w Toruńskim Tow. Kultury, Warszawskim Oddziale Tow. Miłośników Ziemi Michałowskiej. Ponadto w l. sześćdziesiątych przyczynił się do budowy ośrodka zdrowia w Sterdyni w pow. sokołowskim, w l. siedemdziesiątych – do budowy ośrodka zdrowia w Białym Dunajcu (w Nowosądeckiem), którego został honorowym obywatelem. W l. 1977–80 S. był inicjatorem, organizatorem i realizatorem budowy przychodni zdrowia w Podkowie Leśnej, gdzie jego też staraniem powstał Ośrodek Pamięci Narodowej. Zmarł 30 V 1992 w Warszawie i pochowany został na cmentarzu w Brodnicy. Był odznaczony, m. in. poza wspomnianym Krzyżem Walecznych, Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari (wręczonym mu dopiero w r. 1991), Krzyżami Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem KEN.

S. był dwukrotnie żonaty: w r. 1942 ożenił się z Janiną z Ceglińskich, z którą rozszedł się po kilku latach, w r. 1974 – z Krystyna Zawiasą. Z pierwszego małżeństwa miał córki: Danutę, zamężną Wilary, dekoratorkę, i Małgorzatę, zamężną Dąbrowską, urzędniczkę (obie zamieszkałe w Warszawie) oraz syna Marka, przewodnika po Warszawie.

 

Ziemianie polscy XX wieku, Słownik biograficzny, W. 1994 (mylne nazwisko drugiej żony); – Bilski S., Zasłużeni dla regionu brodnickiego, Siudowski Bogdan, „Ziemia Michałowska” 1992 nr 12 s. 9; tenże, Zarys historii Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy 1873–1973, Brodnica 1973 s. 104; Róg-Świostek M., Pamięci Bogdana Siudowskiego, „Chłopska Droga” 1992 nr 27 s. 6 (fot.); – Bilski S., Moje powroty do lat minionych, w: Szkice brodnickie, Praca zbiorowa pod red. K. Grążawskiego, Brodnica 1993 II; – „Chłopska Droga” 1992 nr 23 s. 2; „Życie Warszawy” 1992 nr 131 s. 18; – Siudowski B., Życiorys, Podkowa Leśna, 8 II 1980 (mszp. w posiadaniu autora); – Informacje rodziny: wdowy Krystyny z Podkowy Leśnej, brata Zbigniewa z P. i siostry Teresy Myzyk z Toronto.

                                                                                                                                                                                                                      Kazimierz Przybyszewski

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Polskie Państwo Podziemne 1939-1945

Polska była pierwszym państwem, które powiedziało "Nie!" żądaniom ustępstw terytorialnych ze strony nazistowskiej Rzeszy Niemieckiej. Polska była pierwszym państwem, które zbrojnie przeciwstawiło......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Leon Wasilewski

1870-08-24 - 1936-12-10
działacz PPS
 

Arkady Adam Fiedler

1894-11-28 - 1985-03-07
pisarz
 

Jerzy Karaszkiewicz

1936-01-01 - 2004-12-17
aktor filmowy
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Ludwik Rostkowski

1894-06-29 - 1973-10-21
lekarz
 

Tadeusz Marciniak

1895-10-30 - 1966-08-31
lekarz
 

Janusz Sokołowski

1921-10-29 - 1997-05-18
chemik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.