INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Bolesław (Bolko) III Ziębicki  

 
 
brak danych - 1410-06-13
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bolesław (Bolko) III ziembicki († 1410), starszy syn Mikołaja i Agnieszki v. Leuchtenburg, urodził się około 1344 r. Dziedzic jednego z najmniejszych i najuboższych księstw śląskich, którego dochody z trudem tylko pokryć mogły potrzeby dworu książęcego, nie odegrał, mimo prób w tym kierunku, poważniejszej roli w rozwoju stosunków na Śląsku. Małżeństwo (przed 26 III 1370) z Ofką, córką Bolesława kozielskiego a wdową po Wacławie niemodlińskim, nie polepszyło sytuacji księstwa, a wiano księżny na Ziembicach obciążyło jeszcze silniej zobowiązania księstwa. Nic też dziwnego, że ślady działalności ubogiego księcia pozostały niemal jedynie w dokumentach sprzedaży resztek księstwa: 10 V 1368 Kąt Bolkowi II świdnickiemu (które zresztą po śmierci nabywcy zdołał ponownie zbyć Konradowi oleśnickiemu 27 XII 1379); 14 XI 1385 Strzelina Przemysławowi I cieszyńskiemu. Nie czuł się oczywiście B. na tyle silny, by jako najbliższy krewny ubiegać się o spadek po Bolku II świdnickim; 28 I 1370 zrzeka się wszelkich praw do dziedzictwa po nim. Zmarł B. 13 VI 1410.

 

Hartmann F., Geschichte der Stadt Münsterberg, Münsterberg 1907; Historja Śląska, Kr. 1933, I; Cod. Sil., X, XX; Grünh.-Markgr., I;  »Zeitschrift für Geschichte Schlesien«, IV 290.

Karol Piotrowicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Kazimierz III Wielki

1310-04-30 - 1370-11-05
król Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.