INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Bolesław (Bolko) III Ziębicki  

 
 
brak danych - 1410-06-13
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bolesław (Bolko) III ziembicki († 1410), starszy syn Mikołaja i Agnieszki v. Leuchtenburg, urodził się około 1344 r. Dziedzic jednego z najmniejszych i najuboższych księstw śląskich, którego dochody z trudem tylko pokryć mogły potrzeby dworu książęcego, nie odegrał, mimo prób w tym kierunku, poważniejszej roli w rozwoju stosunków na Śląsku. Małżeństwo (przed 26 III 1370) z Ofką, córką Bolesława kozielskiego a wdową po Wacławie niemodlińskim, nie polepszyło sytuacji księstwa, a wiano księżny na Ziembicach obciążyło jeszcze silniej zobowiązania księstwa. Nic też dziwnego, że ślady działalności ubogiego księcia pozostały niemal jedynie w dokumentach sprzedaży resztek księstwa: 10 V 1368 Kąt Bolkowi II świdnickiemu (które zresztą po śmierci nabywcy zdołał ponownie zbyć Konradowi oleśnickiemu 27 XII 1379); 14 XI 1385 Strzelina Przemysławowi I cieszyńskiemu. Nie czuł się oczywiście B. na tyle silny, by jako najbliższy krewny ubiegać się o spadek po Bolku II świdnickim; 28 I 1370 zrzeka się wszelkich praw do dziedzictwa po nim. Zmarł B. 13 VI 1410.

 

Hartmann F., Geschichte der Stadt Münsterberg, Münsterberg 1907; Historja Śląska, Kr. 1933, I; Cod. Sil., X, XX; Grünh.-Markgr., I;  »Zeitschrift für Geschichte Schlesien«, IV 290.

Karol Piotrowicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.