INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Bolesław (Bolko) III Strzelecki  

 
 
brak danych - 1382-09-21
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bolesław (Bolko) III wielkostrzelecki († 1382), drugi z synów Bolka II opolskiego, wyzuty został z księstwa przez brata Władysława, który wyposażył go dopiero dzielnicą zmarłego 1366 stryja Alberta. Drogą układów z Henrykiem niemodlińskim dążył B. do powiększenia swych posiadłości, by wzmocnić swe stanowisko wobec Władysława. Małżeństwo B-ka z nieznaną bliżej Anną (eeliche wirtin) nie podniosło jego autorytetu; był do końca życia jedynie cieniem swojego brata. Na samodzielną politykę B. się nie zdobył, tradycyjnie wierny pozostał Karolowi IV, na którego dworze dość często przebywał. Nie doczekawszy spadku po Henryku, zmarł niemal równocześnie z nim 21 IX 1382, zostawiając nieletnie dzieci pod opieką brata Władysława.

 

Idzikowski F., Geschichte der Stadt Oppeln, Oppeln 1863; Historja Śląska, Kr. 1933, I; Mon. Pol. Hist., III 532–3; Grünh.-Markgr., I–II; Cod. Sil., I, VI, XXXIII.

Karol Piotrowicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Bolesław II Opolski

brak danych - 1356-06-21 książę opolski
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Maciej z Wąsoszy h. Pałuka

brak danych - przed 27 lutego 1424
wojewoda kaliski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.