INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Bolesław II Opolski  

 
 
brak danych - 1356-06-21
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bolesław II († 1356), ks. opolski, drugi syn Bolesława I opolskiego i Grzymisławy, w dziale księstwa objął stołeczne Opole. Najzdolniejszy z synów Bolesława, wszedł B. dość rychło w przyjazne stosunki z Bernardem fürstenberskim, który za wierność i specjalną przyjaźń ofiarował mu ziemie między Odrą a Stobrawą (2 XI 1321). Przyjazne te stosunki pogłębiły się jeszcze przez poślubienie córki Bernarda Elżbiety (przed 6 V 1326), co zbliżyło B-a również do dworu polskiego. Ulegając przemocy, uznał się 5 IV 1327 lennikiem króla czeskiego Jana, który dzięki temu ugruntował ostatecznie panowanie czeskie na całym Górnym Śląsku. W bratobójczych walkach tego okresu starał się B. nie brać udziału, a natomiast całe swe siły poświęcił zagospodarowaniu dzielnicy, która za jego rządów wspaniale zakwitła. Granice swego księstwa rozszerzył przez kupno od Wacława I lignickiego Byczyna i Kluczborka, a od książąt kozielskich 1351 Sławęczyc. Lokacje na prawie niemieckiem, rozkwit rzemiosła i handlu, budowa dróg i wspaniałych gmachów wymownie świadczą o zapobiegliwości i pracowitości opolskiego księcia. Zmarł B. 21 VI 1356; pochowany w fundowanym przez siebie kościele franciszkanów w Opolu.

 

Idzikowski F., Geschichte der Stadt Oppeln, Oppeln 1863; Historja Śląska, Kr. 1933–6, I, III; Theiner, Vet. mon. Pol., I 298; Cod. Sil., I, VI, XVIII, XXII, XXIX, XXX; Grünh. Markgr. I–II

Karol Piotrowicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Kazimierz III Wielki

1310-04-30 - 1370-11-05
król Polski
 

Mikołaj Wierzynek młodszy

okolo przełomu XIII i XIV w. - 1368
kupiec
 

Władysław Opolski

między 1326 a 1332 - 1401-05-18
książę kujawski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.