INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Bolesław I Opolski     

Bolesław I Opolski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bolesław I († 1313), książę na Opolu, znany głównie ze swych wrogich występów przeciwko Łokietkowi. Ponieważ w przeciwieństwie do trzech innych braci występuje B. już w r. 1279 jako samodzielny książę, więc należy przypuszczać, że był nie trzecim zrzędu, ale pierworodnym synem Władysława, księcia opolskiego, i żony jego Eufemji, córki Władysława Odonicza. Urodził się między 1251 a 1265 r. Przy boku ojca spotykamy go wraz z braćmi po raz pierwszy 15 VII 1277 r. we Wrocławiu z okazji zjazdu książąt śląskich z Ottokarem II Przemyślidą. Po raz drugi jawi się B. w towarzystwie ojca i braci w marcu 1280 w Wiedniu na zjeździe książąt z Rudolfem z Habsburga. W podziale po śmierci ojca (13 XI 1281) zatrzymał B. cząstkę jednolitej do tej pory dzielnicy opolskiej z grodem Opole, podczas gdy trzej inni bracia rozebrali między siebie jej resztę. W przełomowych latach odbudowy jedności Polski po czasach dzielnicowych wysługiwał się B. kolejno Henrykowi IV Prawemu, Wacławowi II, Henrykowi głogowskiemu, a wreszcie pod sam koniec życia Janowi Luksemburczykowi, za każdym razem przeciwko Łokietkowi. W przeciwieństwie do braci, poróżnionych z Henrykiem IV spowodu zerwania małżeństwa z ich siostrą, łączyły B-a z Henrykiem IV najbliższe stosunki: zawarty na lat sześć traktat wzajemnej pomocy, osobisty udział B. w urządzonym przez Henryka IV turnieju w Nissie (1283), podjęta przez niego conajmniej na dwa zawody próba pojednania Henryka IV z biskupem wrocławskim Tomaszem II. W interesie wreszcie Henryka IV i umocnienia jego rządów w Krakowie zaryzykował B. pospołu z Przemkiem szprotawskim osobną wyprawę, która 26 II 1289 na powrotnej spod Krakowa drodze skończyła się tragicznie dla obydwu książąt. Dnia tego bowiem pod Siewierzem, a więc na terytorjum bytomskiem, w utarczce z Bolesławem płockim, Łokietkiem i jego bratem Kazimierzem kujawskim dostał się B. ranny do niewoli, a Przemko poległ. W dodatku ściągnięte przez Łokietka posiłki ruskie w pochodzie na dzielnicę wrocławską spustoszyły po drodze opolską dzielnicę B-a.

Po śmierci Henryka IV został skolei B. najbliższym pomocnikiem Wacława II w jego zabiegach o Kraków. 17 I 1291 zawarł w Ołomuńcu, pospołu z bratem Mieszkiem, przymierze z Wacławem II, oddając mu do usług swą pomoc, zamki, i wymawiając sobie naprzód ewentualną nagrodę. Na wiosnę r. 1291 towarzyszył B. Wacławowi II w jego wyprawie na Kraków i z jego ramienia został starostą krakowskim, pierwszym z ramienia królów czeskich w Polsce. W pochodzie przeciwko Łokietkowi, który w połowie r. 1292 uderzył ponownie na księstwo krakowskie, zatrzymał się Wacław II w sierpniu r. 1292 u B-a w Opolu, gdzie z rąk Ottona brandenburskiego Wacław otrzymał pas rycerski. Pospołu z bratem Kazimierzem bytomsko-kozielskim, wasalem od r. 1289 czeskim, przyłączył się B. do wyprawy Wacława II pod Sieradz i był tutaj świadkiem znanego upokorzenia Łokietka. W tym samym roku 1292 ustąpił B. ze stanowiska starosty krakowskiego. Za zasługi, oddane Henrykowi głogowskiemu w wojnie o Wielkopolskę z Łokietkiem po śmierci Przemysła II, otrzymał B. według postanowień ugody krzywińskiej (1296) połowę ziemi kłobuckiej. W r. 1297 B. brał udział w koronacji Wacława II w Pradze. W tym samym roku jeszcze z racji sporu między bratem Mieszkiem a biskupem ołomunieckim przyczynił się do uregulowania spornej pod względem kościelnym granicy pomiędzy Polską a Morawą. W początkach lutego r. 1298 wziął udział w zjeździe sprzymierzonych książąt z Albrechtem I w Wiedniu i w następstwie tego zjazdu uczestniczył w wyprawie Albrechta I przeciwko Adolfowi nasauskiemu. Według świadectwa współczesnej kroniki był B. w tym czasie mężem zaufania Wacława II, wyręczającym go w rządach w Czechach.

Po śmierci Wacława II miały się spełnić sny braci Opolczyków o koronie polskiej; ich maleńkie ksiąstewka odgrywały bowiem rolę pomostu pomiędzy Czechami i Krakowem. Ważyły się w tym czasie losy trzech koron: czeskiej, polskiej i węgierskiej, i trzech różnych kandydatów do nich: Wacława III, Łokietka i Karola Roberta. W r. 1305, nie bez wpływu, jak się domyślać należy, B-a jako swata, ożenił się Wacław III z jego bratanicą Wiolą, a córką Mieszka cieszyńsko-oświęcimskiego, otwierając sobie przez to małżeństwo drogę przez Cieszyn–Oświęcim–Zator do Krakowa. W roku następnym 1306 ożenił się jego konkurent do korony węgierskiej i jednocześnie sprzymierzeniec Łokietka, król Karol Robert, z drugą bratanicą B-a, Marją, córką Kazimierza bytomskiego, władnego zamknąć drogę z Czech do Krakowa przez pozostający w jego mocy Bytom. Po tragicznej śmierci Wacława III, w związku z zaburzeniami w Czechach w najbliższych latach, przycicha na lat kilka sprawa kluczowego położenia Opola i jego panów. Momentalnie jednak nabiera na znaczeniu z chwilą podniesienia pretensyj do korony polskiej przez Jana Luksemburczyka i w związku z krakowskim buntem wójta Alberta (1311-1312). Jako sprzymierzeniec Jana i z jego ramienia, jak się zdaje, za drugim nawrotem starosta krakowski – podał B., zajmując przelotnie Kraków, pomocną rękę buntowi w drugim roku jego przebiegu. Spowodu jednak niemożności pospieszenia w tym czasie Jana z posiłkową wyprawą B. nie zdołał już przechylić szali zwycięstwa na jego korzyść. W ślad za tem wziąwszy od zwycięskiego Łokietka okup za wydanie miasta, wycofał się B. z wójtem Albertem jako więźniem do Opola. Niedługo po tej zbrojnej interwencji, rzucającej niedwuznaczne światło na poczucie narodowe B-a, kończy on swój niespokojny i burzliwy żywot w Opolu, gdzie w klasztorze franciszkanów został 14 V 1313 pochowany. Pozostawił z nieznanej bliżej żony Grzymisławy-Agnieszki trzech synów, Bolesława I niemodlińskiego (Falkenberg), średniego syna Bolka II opolskiego i najmłodszego Alberta wielkostrzeleckiego.

 

Grünhagen, Regesten; Wuttke, Stammtafeln; Referaty o Śląsku A. Kłodzińskiego w Spraw. P. A. U. z r. 1918 i 19; Włodarski B., Polska i Czechy, Lw. 1931; Historja Śląska, Kr. 1933, I.

Adam Kłodziński

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Bolesław II Opolski

brak danych - 1356-06-21 książę opolski
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jakub Świnka

okolo polowy XIII w. - 1314-03-04
arcybiskup gnieźnieński
 

Przemysł II

1257-10-14 - 1296-02-08
król Polski
 

Wacław II Czeski

1271-09-27 - 1305-06-21
król Czech
 

Witelon (Vitelo, Witelo)

około 1230 - około 1280
filozof
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan

XIII/XIV w. - 1356-05-18
opat cystersów w Mogile
 

Leszek Czarny

30.09.1240/1242 - 1288-09-30
książę krakowski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.