INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Borys Halpert     

Borys Halpert  

 
 
1805 - 1861-02-07
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Halpert Borys (1805–1861), tłumacz, dyrektor teatrów warszawskich. Ur. w Petersburgu. Rodzicami jego byli: Salomon, bankier warszawski, oraz Amelia z Günzburgów. Salomon (1772–1832) pochodził z Teodozji na Krymie i w r. 1818 przybył z Petersburga do Warszawy. Był dzierżawcą monopolu tytoniowego w Król. Pol. H. odbywał studia wyższe na Uniw. Warsz. W Warszawie zbliżył się do grupy młodych literatów skupiających się wokół teatru Rozmaitości w pierwszych latach jego istnienia. Z tych czasów datowała się jego przyjaźń m. in. z Dominikiem Magnuszewskim i Kazimierzem Władysławem Wójcickim. 9 I 1831 r. H. ożenił się z Józefiną Chojnacką (1814–1835), aktorką teatru Rozmaitości; z małżeństwa tego miał dwóch synów. Po śmierci pierwszej żony powtórnie ożenił się 24 XI 1836 r. z Eleonorą Leontyną Żuczkowską, pierwszą aktorką scen warszawskich.

Od r. 1832 był H. urzędnikiem państwowym, zrazu jako tłumacz w biurze Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji. 7 II 1834 r. został członkiem Dyrekcji Teatrów Warszawskich z tytułem intendenta: w r. 1836 przeszedł do innej pracy w administracji państwowej. Od r. 1845 pełnił ponownie funkcję jednego z dyrektorów teatrów warszawskich, ale nominację otrzymał dopiero 31 V 1849 r. Z Dyrekcji Teatrów odszedł na własne żądanie 25 VI 1851 r.

W czasie pracy w teatrze H. odznaczał się sumiennością. Posiadał głęboką kulturę literacką i wiedzę muzyczną i szczególnie starał się ratować pozycję opery polskiej; był człowiekiem zajmującym właściwe stanowisko. Sam śpiewał nawet czasami w chórach lub grywał na skrzypcach w orkiestrze. Przetłumaczył kilkanaście utworów dramatycznych na j. polski, m. in. „Mirandolinę” C. Goldoniego, „Ubogiego poetę” A. Kotzebuego, „Dwóch więźniów z galer” K. Meisla, „Testament ubogiej kobiety” V. B. Ducange’a, „Nieutuloną w żalu” E. Scribe’a. Zmarł w Warszawie 7 II 1861 r. Pochowany został na cmentarzu ewangelicko-augsburskim.

 

Miniatura pędzla Stanisława Marszałkiewicza w zbiorach Jana Antoniego Miączyńskiego w Warszawie; – Estreicher K., Repertuar sceny polskiej od r. 1750 do 1871, Kr. 1871 s. 68; Świetlicka H., Leontyna Halpertowa, W. 1968 (fot. miniatury S. Marszałkiewicza); – „Kur. Warsz.” 1861 nr 36, 38; – Materiały dostarczone przez H. Świetlicką; – Bibliografia dotycząca Salomona H-a: Kronenberg L., Warszawa, W. 1922 s. 298–301; Nussbaum H., Szkice historyczne z życia Żydów, W. 1881; Reychman K, Szkice genealogiczne, W. 1936; – „Kur. Warsz.” 1881; – Informacje M. Złotorzyckiej.

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.