INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Burkhard Swibert Schivereck  

 
 
1742-03-01 - 1806-08-29
Biogram został opublikowany w 1994 r. w XXXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Schivereck Burkhard Swibert (1742–1806), botanik, chemik, rektor Uniw. Lwow. Ur. 1 III w Brilon w Westfalii; pochodził z rodziny niemieckiej.
S. studiował botanikę i chemię na uniw. w Fuldzie, doktoryzował się tu w r. 1759, potem kontynuował studia przyrodnicze w Würzburgu a medyczne w Wiedniu, gdzie doktoryzował się z medycyny 15 X 1775. T.r. powołany został na katedrę botaniki i chemii uniw. w Innsbrucku; był w r. 1777 dziekanem wydz. lekarskiego, a w r. 1782 rektorem tego uniwersytetu. W Innsbrucku należał od r. 1781 do Tyrolskiego Tow. Naukowego, był współautorem zbiorowej pracy Flora Tirolensis (Innsbruck 1783), poza tym opracował część o gąbkach w bliżej nie znanej publikacji. S. miał poglądy wolnomyślne, należał do loży masońskiej «zu den drei Bergen». Gdy w ramach reform oświatowych Józefa II zamknięto uniwersytet w Innsbrucku, S. został przeniesiony do Lwowa, gdzie 26 X 1783 objął (jeszcze przed formalnym uruchomieniem uniwersytetu w r. 1784) katedrę chemii i botaniki na wydz. lekarskim. Laboratorium urządził w wolno stojącej kapliczce na terenie byłego klasztoru Misjonarzy. Nie udało mu się natomiast mimo wielu starań założyć ogrodu botanicznego. W l. 1786/87 i 1798/99 był rektorem uniwersytetu. S. wykładał po łacinie, uczniów – o których dbał – miał niewielu, w tym Willibalda Bessera, od r. 1805 profesora botaniki Liceum w Krzemieńcu, oraz swego ulubieńca Karola Firicha.
S. zainteresowany florystyką i mykologią był bardzo pracowitym uczonym gabinetowym, ale mało publikował. Gromadził bardzo bogate zielniki, które potem zabrał do Krakowa, oraz sam sporządził liczne ilustracje mykologiczne. Pogodnego i łatwego usposobienia, nie miał wrogów poza wybitnym przyrodnikiem Baltazarem Hacquetem, który składał na niego donosy do gubernatora. We Lwowie S. należał do jakiejś loży masońskiej (wątpliwe jest natomiast jego członkostwo w polskiej, patriotycznej «Doskonała Równość»).
W r. 1805, wobec przejściowego zlikwidowania uniwersytetu lwowskiego, przeniesiono S-a (w miejsce opuszczającego Kraków dla Krzemieńca Franciszka Scheidta) na katedrę chemii i botaniki Wydz. Lekarskiego UJ. S. zmarł 29 VIII 1806 w Krakowie.
O stosunkach rodzinnych S-a brak danych.
Nazwisko S-a utrwalili w botanice Antoni Andrzejowski w nazwie Schivereckia podolica i W. Besser w nazwie Tysselineum Schivereckii.

Wurzbach, Biogr. Lexikon; – Finkel–Starzyński, Hist. Uniw. Lwow.; Krzemieniewski S., Karta z dziejów botaniki w Polsce, „Acta Societatis Botanicorum Poloniae” 1934, Suplementum s. 13–15, 30; Studia z dziejów katedr Wydziału Matematyki, Fizyki, Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kr. 1964; Szafer W., Zarys historii botaniki w Krakowie na tle sześciu wieków Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kr. 1964 (w indeksie błędne nazwisko Schwiwereck); Zwoździak W., Historia Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Lwowskiego, „Arch. Hist. Med.” 1964 s. 15, 21.
Stanisław Marian Brzozowski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Dekert

1738-02-13 - 1790-10-04
prezydent Warszawy
 

Teofil Wolicki h. Nabram

1768-10-20 - 1829-12-21
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Teodor Potocki h. Pilawa

1730-08-10 - 1812-08-08
wojewoda bełski
 

Jan Stadnicki

1785 - 1862-05-31
ziemianin
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.