INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Celina Eugenia Iwanowska (z domu Zaleska)  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Iwanowska z Zaleskich Celina Eugenia (1908–1940), działaczka społeczna, ogrodniczka, żeglarka, uczestniczka ruchu oporu. Córka Aleksandra Zaleskiego, ogrodnika, i Franciszki z Korczakowskich. I. ur. 21 IX w osadzie Ostrówek w pow. garwolińskim woj. lubelskiego; uczęszczała do Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Warszawie, gdzie w r. 1928 zdała maturę i w t. r. rozpoczęła studia na Wydziale Ogrodniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Pracę dyplomową o handlu owocami krajowemi w Warszawie przygotowywała w Zakładzie Polityki Ekonomicznej, pod kierunkiem prof. W. Grabskiego. Dyplom i stopień inżyniera uzyskała w r. 1932. W gimnazjum należała do XIV Drużyny Harcerek, jako studentka pozostała nadal czynna w harcerstwie. W czasie studiów była członkiem Zarządu Okręgu Związku Polskiej Młodzieży Demokratycznej (ZPMD), razem z J. Grzywaczewskim współorganizowała Akademicki Związek Morski (AZM) i jego obozy letnie nad Bałtykiem. Była jedną z pierwszych kobiet w Polsce, która zdobyła stopień sternika żeglugi morskiej i odbywała rejsy na «Pannie Wodnej». Z ramienia AZM brała udział w pracach Ligi Morskiej i Kolonialnej i z jej polecenia współorganizowała w l. 1933–4 Zlot Młodych na Wybrzeżu. Po ukończeniu studiów wyszła za mąż za Wacława Iwanowskiego, kolegę z ZPMD, oboje rozpoczęli zawodową pracę na terenie Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP), w oparciu o Lublin. W listopadzie 1939 r. I. weszła do organizacji podziemnej Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), z sędzią Lelkiem-Sową, gdzie, zużytkowując swe przysposobienie harcerskie, zorganizowała komórkę łączności w prowadzonym przez siebie sklepiku z nasionami. Sama wykonywała szereg odpowiedzialnych zadań, dając dowody odwagi. W kwietniu 1940 r. została uwięziona przez gestapo. Przez kilka tygodni torturowana w kaźni «pod Zegarem» nie zdradziła nikogo, a nawet przekazała grypsem wiadomości, dzięki którym uratowało się sporo zagrożonych ludzi. Została rozstrzelana w masowej egzekucji 29 VI 1940 r. Mąż jej, inżynier, jako oficer rezerwy odbył kampanię wrześniową w 1939 r.; poległ razem ze swym bratem w powstaniu warszawskim w sierpniu 1944 r.

 

Arch. Szkoły Gł. Gosp. Wiej. w W.: L. al. 3250 (metryka chrztu, świadectwo maturalne); – Relacje kolegów z ZPMD i AZM, M. Piskorskiej, U. Siwiłły, H. Sobańskiego, S. Szwedowskiego, C. Zagórskiego. Informacje z Lublina: U. Badorowej, Z. Frąkowej, S. Lelkowej, K. z Sękowskich Michalskiej, Orłowskiej, M. Pajdowskiego, M. Szeleśniakowej.

Zofia Dłużewska-Kańska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Bronisław Pawlik

1926-01-08 - 2002-05-06
aktor filmowy
 

Kazimierz Kubala

1893-01-26 - 1976-04-13
farmaceuta
 

Antoni Osuchowski

1849-06-13 - 1928-01-09
prawnik
 

Wacław Felczak

1916-05-29 - 1993-10-23
historyk
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Feliks Rogoziński

1879-08-29 - 1940-01-10
fizjolog zwierząt
 

Tadeusz Sygietyński

1896-09-24 - 1955-05-19
dyrygent
 

Kazimierz Telesfor Kostanecki

1863-12-25 - 1940-01-11
anatom
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.