INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Cwi Hirsz Arje Lejb, ben Samuel (Syrkin)  

 
 
1640 - 1718
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Arje Lejb,  ben Samuel, Cwi Hirsz (1640–1718), rabin i autor dzieł talmudycznych. Wnuk rabina krakowskiego Joela Sirkesa (zw. Bach), a pasierb rabina lwowskiego Dawida Halevy’ego, autora dzieła Turej Zahaw, był rabinem w Komarnie i z polecenia ojczyma udał się w towarzystwie przyrodniego brata do Konstantynopola, by powitać »mesjasza« Sabataja Cwi. »Mesjasz« siedział wówczas w więzieniu i tu przyjął posłów z Polski, którzy mu opowiedzieli o swem nieszczęściu w okresie wojen kozackich, szwedzkich i moskiewskich. Sabataj Cwi upewnił ich o swej interwencji »u wyższych sfer niebiańskich« i dał im list pocieszający do rabina lwowskiego, na którym podpisał się pełnem imieniem mesjaszowem. Po upadku Sabataja opuścił A. Komarno i objął pokolei rabinat w Stopnicy, Zamościu, Tykocinie, aż w r. 1695 otrzymał zaproszenie do Krakowa. Ponieważ jednak rabinat krak. był złączony z rabinatem ziemskim województwa krakowskiego i sandomierskiego, gminy prowincjonalne nie chciały oddać nowemu rabinowi tego urzędu, gdyż miały innego kandydata. A. opuścił Kraków i udał się do Brześcia Lit., gdzie piastował urząd rabina do swej śmierci. Nazwał się podług swego dziadka Syrkin i tem dał nazwisko licznej rodzinie na Litwie. Przygotował on do druku responsa swego dziadka, lecz nie doczekał ukazania się ich drukiem (Turka 1764). Jego własne responsa wydał jego wnuk pt. Szaagat Ari (Ryk lwa), dodawszy do nich liczne uwagi (wyd. I, Neuwied 1736, wyd. II, Saloniki 1746).

 

Dembitzer, Klilat Jofi, II 61–64; Horowitz H., Kitwei hageonim, s. 136; Enc. Judaica, III 351; Bałaban, Dzieje Żydów w Krakowie i na Kazimierzu, Kr. 1935, II 505.

Majer Bałaban

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Ludwika Maria Gonzaga

1611-08-18 - 1667-05-10
królowa Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan II Rohde (Rode)

1657-02-03 - 1720-11-18
złotnik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.