INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Damazy Piotr Borzęcki h. Półkozic      Gazeta Korrespondenta Warszawskiego y Zagranicznego 1823, nr 149 (19 września) + dodatek - 1677 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn.: P.20812 A - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - pogrubienie: iPSB.

Damazy Piotr Borzęcki h. Półkozic  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Borzęcki Damazy Piotr (1803–1874), architekt. Syn Maurycego i Juljanny z Czachranów, herbu Półkozic. Urodzony 19 X w Woli Smielowskiej pod Bełchowem w obw. kaliskim. Początkowo zamierzał poświęcić się zawodowi wojskowemu i dla tego w r. 1820 wstąpił ochotniczo jako konduktor do korpusu inżynierów. W rok potem przeniesiony w charakterze elewa do Szkoły Aplikacyjnej, po jej ukończeniu awansował 12 IX 1823 na podporucznika z przydziałem do lekkiej artylerji pieszej. Przez pewien czas pracował w fabryce pocisków. W czasie powstania listopadowego przeszedł do pozycyjnej artylerji pieszej i pracował przy fortyfikacjach Warszawy, awansując do stopnia kapitana. W bitwie o Warszawę na Woli ciężko ranny, utracił nogę. Dzięki temu pozostał w kraju i jako inwalida uniknął prześladowań. W marcu 1834 r. został przyjęty w charakterze aplikanta budowlanego do Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i pracował jako budowniczy (m. in. przy budowie soboru prawosławnego). W r. 1835 został budowniczym obwodowym kalwaryjskim, w r. 1840 warszawskim, wreszcie członkiem Rady Budowlanej Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych. W r. 1861 w czasie manifestacyj patrjotycznych był więziony w cytadeli. W r. 1867 przeszedł na emeryturę. Zmarł 26 I 1874 w Warszawie, gdzie został pochowany na cmentarzu powązkowskim.

Brat jego Tadeusz (1800–1887) ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim ze stopniem magistra, w r. 1826 zaczął pełnić funkcje obrońcy Prokuratorji Król. Pol., a w r. 1843 został jej radcą. W dwa lata później objął stanowisko naczelnika sekcji prawnej wydziału dóbr i lasów Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu, której odr. 1862 był dyrektorem. Mianowany 23 XI 1863 stałym członkiem Rady Stanu, spełniał tę funkcję aż do zwinięcia Rady w r. 1867. Zmarł 11 VI 1887.

 

Daty biogr. w aktach Kom. Rz. Spr. Wewn., v. 16217 i w aktach Kom. Rz. Wojny v. 777 i 2013, w Arch. Akt Dawnych oraz w aktach Kom. Emeryt. v. 5146, v. 5199, w Arch. Skarbowem, ponadto Łoza St., Słownik Architektów, wyd. II.

Stefan Pomarański

 
 

Powiązane artykuły

 

Obrona Warszawy w 1831 r.

Powstańcy i cywile opanowali miasto już 30 listopada 1830 r. Namiestnik carski i garnizon rosyjski ewakuował się. Warszawa stała się centrum polityczno-administracyjnym i wojskowym powstania listopadowego,......
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.