INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Damian Stachowicz  

 
 
1658 - 1699-11-27
 
Biogram został opublikowany w 2002 r. w XLI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stachowicz Damian (1658–1699), pijar, kompozytor. Ur. w Sokołowie w woj. ruskim (diec. przemyskiej).

Do Zgromadzenia Pijarów wstąpił w r. 1674. W kolegium pijarskim w Łowiczu uczył najpierw w klasach niższych, a co najmniej od r. 1687 wykładał retorykę i poetykę, w ostatnich latach życia jako wicerektor. Pełnił też funkcję kierownika kapeli tamtejszej kolegiaty. W r. 1690 przebywał prawdopodobnie w warszawskim kolegium pijarskim, wg Szymona Bielskiego przygotował do druku zbiór ód i panegiryków Orationes, odae et elegiae in laudem Andreae Santacrocii… (W. 1690), którymi uczniowie kolegium uczcili w listopadzie t.r. imieniny nuncjusza apostolskiego. Uroczystość miała oprawę muzyczną w wykonaniu kapeli kolegium warszawskiego. Kompozycje S-a, pisane głównie na potrzeby kapeli łowickiej, wykonywano także w innych ośrodkach, o czym świadczą zachowane kopie. Swoje utwory sygnował wyłącznie imieniem, stąd przez lata określano go w literaturze przedmiotu jako «Damiana, pijara». Adolf Chybiński, który opisał zachowane kopie utworów S-a z przełomu XVII/XVIII w., próbował identyfikować go, jedynie ze względu na zbieżność imion, z jednym z rektorów kolegiów pijarskich. Dopiero w r. 1962 Jan Buba i Zygmunt M. Szweykowski na podstawie „Vita et scripta…” Bielskiego ustalili tożsamość S-a.

Wg Bielskiego, S. za życia cieszył się sławą znakomitego kompozytora. Znany do dziś jego dorobek kompozytorski obejmuje 11 w całości zachowanych utworów. Są to wyłącznie kompozycje religijne: msza Missa requiem i litania Litaniae della Beatae Mariae Virginis (przechowywane w arch. kościoła paraf. w Rakowie), motety Laetatus sum, Lauda Ierusalem, Laudate pueri (w bibliotece Warsz. Tow. Muzycz.), Beata nobis gaudio (w bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu). Do najbardziej znanych kompozycji S-a należy koncert solowy Veni Consolator na 1 głos wokalny, clarino (trąbka bezwentylowa) i basso continuo (wyd. w: „Wydawnictwo Dawnej Muzyki Polskiej”, Kr. 1959 z. XIII). Dwie zaginione kompozycje Completorium solemne oraz Requiem ex B wymienione są w inwentarzu kapeli pijarskiej z Wielunia. Pozostałe utwory (4 kompletne i 2 niekompletne rękopisy, obecnie zaginione) przetrwały w transkrypcji Chybińskiego w Bibliotece UAM.

Utwory S-a przeznaczone są na obsadę wokalno-instrumentalną, najczęściej na 4 lub 5 głosów wokalnych, 2 skrzypiec, 2 clarini i basso continuo. Kompozycje te cechuje duże zróżnicowanie środków technicznych, częste użycie homorytmii i szeroko stosowana technika koncertująca. Charakterystyczne dla S-a jest wykorzystanie partii clarina, które decyduje o kształtowaniu melodyki głosów wokalnych, w konsekwencji w jego utworach często występuje melodyka trójdźwiękowo-fanfarowa.

S. zmarł w Łowiczu na suchoty 27 XI 1699.

 

Estreicher, XXVII 62, XXIX; – Bielski, Vita et scripta; The Grove’s Dictionary of Music and Musicians, London 2001; Słown. Muzyków Pol.; – Brough D., Nieznane utwory Damiana Stachowicza w bibliotece WTM, „Muzyka” 1979 nr 3; Buba J., Szweykowscy A. i Z. M., Kultura muzyczna u pijarów w XVII i XVIII wieku, tamże 1965 nr 2 s. 17, 24; Chybiński A., Przyczynki bio- i bibliograficzne do dawnej muzyki polskiej, „Przegl. Muzycz.” R. 5: 1929 nr 2; Szweykowski Z. M., Sylwetka kompozytorska Damiana Stachowicza (1658–1699), „Muzyka” 1962 nr 1 s. 14–28.

Małgorzata Cymbalista-Zakrzewska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.