INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Daniel Paszkiewicz (Tołłokoński Paszkiewicz) h. Strzała  

 
 
Biogram został opublikowany w 1980 r. w XXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Paszkiewicz (Tołłokoński Paszkiewicz) Daniel h. Strzała (zm. po 1812), prezydent m. Wilna, działacz insurekcji kościuszkowskiej. Brak wiadomości o rodzicach, jak i miejscu i czasie urodzenia. W 1. poł. XVIII w. występowali w Wilnie kupcy Paszkiewiczowie, z których jeden, Stefan, był słodownikiem. P. też był kupcem, ale nie wiadomo, jakim handlem się trudnił. W r. 1782 był burmistrzem miasta Wilna. W listopadzie 1790 został nobilitowany na sejmie, a w kwietniu 1792 zarówno on, jak i jego potomstwo przywróceni zostali do wszelkich prerogatyw szlacheckich na podstawie dowodów świadczących o «starożytności domu i imienia Tołłokońskich Paszkiewiczów» („Vol. leg.”). Sejm grodzieński 1793 również najpierw «zniósł z niego wszelkie abusus, dotąd przez osiadłość i handel w mieście Wilnie wydarzone» i przywrócił P-a i jego potomstwo do prerogatyw szlacheckich, następnie zaś w konstytucji zbiorowej potwierdził jego nobilitację. Wg Niesieckiego P. miał «ziemską dziedziczną posesję w pow. zawilejskim, czyli oszmiańskim». W r. 1791 P. był prezydentem miasta Wilna (kiedy nim został i jak długo trwała jego kadencja, nie udało się ustalić). W sierpniu t. r. na zgromadzeniu deputatów miast wydziału wileńskiego (odbywającym się pod dyrekcją Wawrzyńca Gucewicza) P. wybrany został z tegoż wydziału na plenipotenta na obradujący wówczas sejm; 13 VIII otrzymał instrukcję zalecającą m. in. dbałość o sprawy handlu i rolnictwa, o dobry stan dróg lądowych i wodnych, o dalsze nobilitacje mieszczan; co do dyskutowanej wówczas sprawy reformy Żydów instrukcja wypowiadała się negatywnie. We wrześniu t. r. P. jako plenipotent miejski przydzielony został do Komisji Skarbu W. Ks. Lit. Zasiadał w niej zapewne do czasów rządów targowickich i pewnie wtedy przestał być prezydentem (w r. 1794, a może wcześniej, stanowisko to zajmował Antoni Tyzenhauz). W zimie 1793/4 P. uczestniczył w Wilnie w konspiracyjnych zebraniach (może zetknął się wtedy z Jakubem Jasińskim), przygotowujących powstanie na Litwie. Po wybuchu insurekcji w Wilnie złożył 1000 zł jako dobrowolną ofiarę na cele powstańcze. W związku z nakazaną przez Tadeusza Kościuszkę organizacją nowych władz na Litwie obywatele wileńscy na sesji 3 VI 1794 uchwalili, aby do Najwyższego Naczelnika i do Rady Najwyższej Narodowej w Warszawie wysłać specjalną delegację, w skład której wszedł P. – obok Ludwika Kamieńskiego i Michała Mackiewicza. Delegacja «imieniem miasta, obywateli i mieszkańców» miała zapewnić władze powstańcze o «zupełnej uległości» i równocześnie domagać się jak najrychlejszego zorganizowania Deputacji Centralnej W. Ks. Lit. oraz przygotowania obrony Wilna. Dn. 18 VI P., obok Jana Józefa Kociełła i in., wyznaczony został przez Deputację Centralną do Komisji Porządkowej woj. wileńskiego, z zaleceniem natychmiastowego podjęcia działalności. Brak danych o dalszych losach P-a, poza informacją, że w lecie 1812 za pośrednictwem syna Franciszka zgłosił akces do Konfederacji Warszawskiej.

Imienia i panieńskiego nazwiska żony P-a nie udało się ustalić; wiadomo, że P. miał dwóch synów: Benedykta i Franciszka. Jeden z nich składał w imieniu ojca datki na rzecz powstania. Syn Franciszek «deputat wywodowy zawilejski» podpisał akces do Konfederacji Warszawskiej. Niewątpliwie krewnym P-a był Antoni Tołłokoński Paszkiewicz, który jako pierwszy asesor koła deputackiego wydziału wileńskiego podpisał instrukcję tegoż wydziału dla P-a w r. 1791.

 

PSB, (Kamieński Ludwik); Niesiecki; Uruski; – Mościcki H., Generał Jasiński…, W. 1917; Zienkowska K., Sławetni i urodzeni, W. 1976; Żytkowicz L., Stosunki skarbowe W. Ks. Lit. w dobie insurekcji kościuszkowskiej, „Ateneum Wil.” R. 10: 1935; – Akcesy do Konfederacji Warszawskiej rządu i obywateli Wielkiego Księstwa Litewskiego, Podał E. Łopaciński, „Ateneum Wil.” R. 11: 1936 s. 357; Kalendarz Polityczny dla Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego na Rok Pański 1792, s. 325; Mater. do dziej. Sejmu Czteroletniego, V; Vol. leg., IX 194, 300, 422, X 334, 341; Wilno w roku 1794. Ustęp z dziejów narodowych. Przez naocznego świadka…, „Ruch Liter.” 1876; – „Gaz. Narod. Wil.” 1794 nr 2, 15, 17; – B. Łopacińskiego w L.: rkp. 1720/Ko/z 1782 r. (wg Katalogu rękopisów B. Publ. im. Łopacińskiego w Lublinie. Dodatek I, zestawił A. Jaworski, L. 1917).

Helena Wereszycka

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Powstanie Kościuszkowskie

Insurekcja kościuszkowska rozpoczęta 24 marca 1794 roku, zakończona 16 listopada 1794 roku, to powstanie narodowe początkowo przeciwko Rosji, później także skierowane przeciwko Prusom. Jedno z najbardziej......

Bitwa Pod Racławicami, 4 kwietnia 1794 r.

24 marca 1794 roku na rynku krakowskim ogłoszony został „Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego”, dający początek powstaniu kościuszkowskiemu, jednemu z przełomowych......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.