INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Dawid Beniamin Breskott  

 
 
między 1697 a 1708 - ok. 1760
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Breskott Dawid Benjamin, pastor śląski. Urodził się w Hochkirch pod Trzebnicą jako syn tamt. pastora Efraima B-a między r. 1697 a 1708. Nauki początkowe pobierał zapewne w Wałczynie, studja uniwersyteckie we Frankfurcie lub Witenberdze. W r. 1734 zostaje diakonem w Wałczynie, 1753 pastorem w Gorzysławicach (Korschlitz) w Oleśnickiem, gdzie umarł ok. 1760. Żonaty był dwukrotnie: z Heleną Arnold i Zuzanną Jauernig. Zdaniem Koellinga jest on autorem przeważnej części przekładu sumarjusza tybingskiego na język polski. Przekład ten, bardzo staranny i dokonany dobrą polszczyzną zapoczątkować miał Jan Wilhelm Cochlovius dla użytku polskich protestantów w Wałczynie, a pracował nad nim w dalszym ciągu B.; rękopis, przechowywany w archiwum paraf. w Wałczynie, podaje w tytule inicjały autorów: X. A. B. D. B. i X. J. C. P. R. Przeczy temu poniekąd data 4 V 1709, którą Koelling odnosi do wydania niemieckiego oryginału, wzgl. uważa za dopisaną później.

 

Koelling Henricus, Presbyterologia Dioeceseos Cruciburgensis, Vratislaviae 1867, 142–3, 151.

Wincenty Ogrodziński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jędrzej Kitowicz

1728-11-25 - 1804-04-03
historyk
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.